Informace o objízdné trase na Stachelberg zde.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Novinky

Jaký byl sraz vojenské techniky? 19.5.2024

Jaký byl sraz vojenské techniky?

Letošní sraz vojenské techniky jsme si, ostatně jako vždy, velmi užili. Počasí sice nebylo zrovna ideální, ale i tak na akci dorazilo nemálo zajímavé vojenské techniky a bylo na co koukat. Prohlédnout jste si mohli například československé Tatrovky, Pragovky V3S, ale i nejrůznější další vozidla. Velmi zajímavý byl například pásový transportér, který jezdil po našem areálu. Také bylo možné se svézt Tatrou 815 a prohlédnout si výbavu dobrovolných hasiců z nedalekého okolí.

Číst více
Sraz vojenské techniky 2024 11.5.2024

Sraz vojenské techniky 2024

I letos u nás spolek Vojenská vozidla Trutnov pořádá sraz vojenské techniky. Koná se již v sobotu 18.5. Těšit se můžete například na jízdy historickými vojenskými vozidly, bohaté občerstvení a proletět se vrtulníkem. Kromě toho si také můžete prohlédnout ukázky klubů vojenské historie, Tatry z Rallye Dakar, představení složek integrovaného záchranného systému a mnoho dalšího. Samozřejmě budeme mít také otevřeno naše muzeum.

Číst více
Stěhování a sestavení střílny pro kanon 22.4.2024

Stěhování a sestavení střílny pro kanon

Je to již více než tři roky od doby, co jsme se rozhodli, že si necháme odlít kompletní střílnu pro zbraň L1. Na jaře 2021 nám naši přátelé v Modelárně Nemošice vyrobili modelové zařízení, následně byla v létě téhož roku střílna v Novém Ransku odlita a opracována. Původně jsme plánovali střílu osadit již v rocr 2021, nebo nejpozději v roce následujícím, jak to tak ale někdy bývá, plány se z různých důvodů mohou změnit. Když už jsme byli pevně rozhodnuti, že ji osadíme v roce 2023, nastala situace, ve kterou nikdo z nás opravdu nevěřil. Tou situací byla možnost získat originální a téměř kompletní zbraň L1, což se nám díky pomoci veřejnosti a některých firem (mimo jiné opět i Modelárny Nemošice, jmenovitě pana Richarda Jírka) podařilo. Proto jsme se tak rozhodli osazení opět odložit, abychom nejdříve kanon spasovali v dílně se střílnou a vyhnuli se tak možným komplikacím v objektu. Poté již konečně nastal čas přejít k činům a střílnu převézt na pěchotní srub T-S 81a.

Číst více
Objízdná trasa na Stachelberg 2.4.2024

Objízdná trasa na Stachelberg

Od začátku dubna až do 23. června je z důvodu stavební práce na kanalizaci uzavřena silnice vedoucí z Trutnova přes Babí na Stachelberg. I tak se k nám však bez problému dostanete, stačí využít objízdnou trasu přes Bernartice. Pokud k nám pak přijíždíte z druhé strany, od Žacléře, uzavírka se vás vůbec nedotkne.

Číst více
Novinka pro sezónu 2024 29.3.2024

Novinka pro sezónu 2024

Pro letošní sezónu jsme si pro vás připravili novinku ve formě kelímků s motivem Stachelbergu. Tyto kelímky jsme se rozhodli zavést z několika důvodů, především díky nim snížíme množství vyprodukovaného odpadu a současně si budete moci z návštěvy našeho muzea odvést nový upomínkový a praktický předmět.

Číst více
29.3. OTEVÍRÁME! 25.3.2024

29.3. OTEVÍRÁME!

Zahajujeme turistickou sezónu muzea Stachelberg a zveme vás na otvíračku. Otevřeno budeme mít každý víkend od 10:00 do 17:00. Návštěvou podpoříte naši dobrovolnickou činnost. Těšíme se na vaši návštěvu!

Číst více
Příprava podzemí na sezónu 2024 25.3.2024

Příprava podzemí na sezónu 2024

Po sezoně 2023 jsme se rozhodli kvůli již nevyhovujícímu technickému stavu chodníku v prostorách kasáren tyto chodníky opravit. Proběhlo rozebraní plošin v sálech, vytvoření rýh a následné vložení drenážních trubek. Poté byly trubky zasypány a dlažba položena zpět. Podél chodníků, vedoucích od T-S 75 do kasáren, byla vložena taktéž odvodňovací trubka. Tu jsme poté zasypaly, aby nedocházelo k sesouvání chodníků do otevřených kanálů, kterými voda dosud tekla.

Číst více
Rekonstrukce dobové vodoinstalace v pěchotním srubu T-S 81a 12.3.2024

Rekonstrukce dobové vodoinstalace v pěchotním srubu T-S 81a

Na začátku tohoto roku jsme vás informovali o renovaci čerpacího zařízení Sigmund Royal, jako o součásti projektu ,,Rekonstrukce dobové vodoinstalace v pěchotním srubu T-S 81a", spolufinancovaného Královehradeckým krajem. Projekt však neřeší pouze renovaci čerpadla, ale jak už název napovídá, celkovou instalaci rozvodů vody v objektu. Poslední měsíce jsme tak byli zalezlí v bunkru a pracovali na rozvodech vodoinstalace, a tudíž i dovedení projektu do úspěšného konce. Což je také jeden z důvodů, proč jsme dlouho nezveřejnili žádný příspěvek. :)

Číst více
Nové fotografie z interiéru T-S 81b 13.1.2024

Nové fotografie z interiéru T-S 81b

Před nedávnou dobou se nám podařilo po mnoha letech otevřít pěchotní srub T-S 81b. Vstup byl dlouhou dobu uzavřen mřížemi, které byly zavařeny a nebylo tak vůbec možné dostat se dovnitř. Svary jsme nedávno odstranili, na mříže připevnili kvůli bezpečnosti plechovou desku a objekt uzavřeli zámkem. Nyní je tak možné se do objektu opět dostat, pro ukázku zveřejňujeme několik fotografií z prvního průzkumu. Většinu roku je bohužel spodní patro do výšky 5-10 cm z důvodu zatékání zvonovými šachtami a pravděpodobně zasypané revizní šachty a ucpaného trativodu. Objekt bychom rádi v letošním roce vyčistili od všech odpadků z doby, kdy byl objekt volně přístupný. Poté můžeme objekt pro opravdové zájemce o nahlédnutí výjimečně po dohodě zpřístupnit.

Číst více
Nový život čerpadla Royal 3.1.2024

Nový život čerpadla Royal

Před téměř třemi lety jsme získali jeden velmi cenný exponát, a to originální pevnostní čerpadlo Royal od firmy Sigmund. Tehdy jsme měli opravdu obrovské štěstí, v první řadě proto, že jsme čerpadlo vůbec našli. V druhé pak proto, že její původní majitel, pan Žižka, po našem oslovení a vysvětlení situace moc dlouho neváhal a rozhodl se nám pumpu darovat. O tom jsme již informovali ve dřívějším článku. Od této doby čerpadlo poměrně dlouho leželo v naší dílně a sedal na něj prach. Ani na chvíli jsme na něj však nezapomněli a neustále přemýšleli, jak uskutečnit jeho nutnou renovaci. Několik původních dílů totiž u čerpadla chybělo a celkově vyžadovalo mnoho péče. Nechtěli jsme akci uspěchat, lepší později a pořádně, než brzy s horším výsledkem. 187

Číst více
Rok 2023 na Stachelbergu 31.12.2023

Rok 2023 na Stachelbergu

Rok 2023 byl určitě jeden z nejvýznamnějších roků pro Stachelberg. Původně jsme plánovali realizovat dva větší projekty - výroba a osazení zvonu pro těžký kulomet na T-S 81a a zabezpečení pracovní štoly. Nakonec k nim ale přibylo mnoho různých menších projektů a především také neplánovaná akce ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!".

Číst více
Renovace kanonu L1 9.12.2023

Renovace kanonu L1

Jak asi skoro všichni víte, díky neuvěřitelné podpoře mnoha z vás v rámci akce ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!" se podařilo našemu spolku v letošním roce zakoupit v podstatě kompletní pevnostní kanon L1 výrobního čísla 469. Kanon je sice až na drobnosti kompletní, od začátku jsme však věděli, že na něm bude potřeba provést mnoho práce, abychom ho dostali do ideálního stavu.

Číst více
Různé práce na T-S 81a 4.12.2023

Různé práce na T-S 81a

Kromě větších projektů, jako je osazení pancéřových dveří nebo výroba filtrovny, probíhají na T-S 81a i další různé rekonstrukční práce, nyní především v dolním patře. Ve strojovně jsme instalovali rám dieselagregátu a natřeli ho základovou i svrchní šedou barvou. Samotný motor jsme vyzvedli na vytvořené dřevěné konstrukci, očistili a natřeli ho ze spodní strany. Po nanesení druhé vrstvy barvy motor instalujeme na rám. Dále jsme v rohu strojovny vyčistili šachtu nad vrtem a dochované originální traverzy natřeli.

Číst více
Výroba filtrovny pro T-S 81a 25.11.2023

Výroba filtrovny pro T-S 81a

V poslední době se intenzivně věnujeme práci na objektu T-S 81a, abychom ho mohli zpřístupnit veřejnosti. Některé součásti výzbroje a výstroje máme již přípravné v depozitáři, nebo se pracuje na jejich renovaci. Podstatnou část původní výbavy však není reálně možné získat v originální podobě, jelikož se tyto součásti buď nedochovaly, nebo ani nebyly vyrobeny. Jedním z těchto prvků expozice je filtrovna.

Číst více
Osazení silnostěnných dveří 22.11.2023

Osazení silnostěnných dveří

Již na začátku léta tohoto roku jsme informovali o realizaci projektu ,,Zabezpečení kulturní památky v areálu tvrze Stachelberg" financovaným Nadací ČEZ. Hlavním cílem tohoto projektu je výroba a osazení 30mm tlustých dveří na objekt T-S 81a. Po výrobě, kterou popisuje dříve vydaný příspěvek, nyní přišel čas na betonáž zárubní dveří a samotné osazení dveří.

Číst více
Velké stěhování 30.10.2023

Velké stěhování

V sobotu 21.10. u nás proběhla poměrně velká pracovní akce. Na plánu bylo přestěhování mnoha těžkých věcí na objekt T-S 81a. Hlavní část nákladu tvořil dieselagregát, nádrž na chlazení agregátu a silnostěnné pancéřové dveře včetně zárubní. Kromě toho jsme ale přivezli i další ,,drobnosti", jako jsou trubky na vodoinstalaci, prkna na betonáž, traverzy na uložení hlavních nádrží na vodu atd.

Číst více
Podzimní prázdniny na Stachelbergu 23.10.2023

Podzimní prázdniny na Stachelbergu

Od pátku 27. října do neděle 29. října je pevnost Stachelberg otevřena. Budou na vás připraveni naši skvělí průvodci, kteří vás provedou hlubokým podzemím i lehkými objekty na povrchu. Těšíme se na vaši návštěvu!

Číst více
Zabezpečení pracovní štoly 2.10.2023

Zabezpečení pracovní štoly

Roku 2020 se nám podařilo zabezpečit vstup do pracovní štoly tvrze Stachelberg. Ten byl neustále zasypáván a hrozilo proto ucpání jediného vodorovného vstupu do našich podzemních prostor a tak i zabránění čerpání vody.

Číst více
Zrenovovali jsme posezení pro návštěvníky! 21.9.2023

Zrenovovali jsme posezení pro návštěvníky!

V roce 2021 jsme za hlavním objektem muzea, pěchotním srubem T-S 73, vybudovali úplně nové sezení pro návštěvníky. Sezení jsme připravovali na jaře, před začátkem hlavní sezony, a tak jsme bohužel neměli finanční zdroje na nákup kvalitních a pevných fošen. Proto jsme zakoupili obyčejná prkna. Ta svou roli dva roky bez problému plnila, časem se však ukázala jako nedostačující, příliš se začala prohýbat a uvolňovat. Rozhodli jsme se proto prkna vyměnit za kvalitnější fošny. Původně jsme chtěli zakoupit obyčejné 4 cm tlusté, nehoblované a sami si je ohoblovat. Pak nám ale vedení společnosti KASPER CZ nabídlo dřevo, které používají na výrobu vazníků - velmi kvalitní 4,5 cm tlusté hoblované sušené fošny. Společně jsme vybrali vhodnou šířku a pracovníci firmy nám pak i fošny nařezali na potřebnou délku. Dostali jsme tak sponzorským darem už předpřipravený materiál, díky čemuž jsme ušetřili finance i několik hodin práce. Této podpory si moc vážíme a děkujeme jednateli společnosti Ing. Davidu Kasperovi a výkonnému řediteli Ing. Aleši Říhovi za tuto významnou pomoc!

Číst více
Kanon je doma! 18.9.2023

Kanon je doma!

Po dlouhé době vám konečně přinášíme zprávu, na kterou asi mnoho z vás čekalo. Kanon L1 se nám podařilo dostat domů i konečně vyřešit veškerou administrativu! Trvalo to všechno delší dobu, než jsme původně čekali a objevilo se pár menších nečekaných problémů, ale hlavní je, že nakonec vše dobře dopadlo.

Číst více
Dostali jsme jídlo od EXPRES MENU! 11.9.2023

Dostali jsme jídlo od EXPRES MENU!

I v roce 2023 nás společnost EXPRES MENU podpořila darováním kvalitních jídel v celkové hodnotě 5 000,-. Díky tomu můžeme poskytnout dobrovolníkům pracujícím na pevnosti k obědu zdravá a chutná jídla. Vážíme si této každoroční podpory!

Číst více
Pracujeme na oplechování T-S 81a 29.8.2023

Pracujeme na oplechování T-S 81a

V poslední době nezveřejňujeme nové příspěvky tak často, jak jste u nás zvyklí. Je to z toho důvodu, že práce, které momentálně věnujeme čas, je poměrně zdlouhavá a výsledky se rýsují pomalu. Kromě toho jsme se také museli věnovat běžné sezónní údržbě, jako je například sečení trávy v celém areálu. A na tom asi není moc nic zajímavého. :) Dále také řešíme administrativu ohledně pevnostního kanonu a připravujeme nové projekty, které budeme prezentovat později.

Číst více
Informace k akci ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!" 8.7.2023

Informace k akci ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!"

V první řadě bychom se chtěli omluvit, že jsme dlouho neinformovali ohledně našeho projektu ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!". Věřte nebo ne, je s tím práce až nad hlavu. :) Každopádně teď už máme konečně co nového vám říct!

Číst více
Silnostěnné pancéřové dveře na T-S 81a 28.6.2023

Silnostěnné pancéřové dveře na T-S 81a

Po dvou úspěšných projektech financovaných Nadací ČEZ, v rámci kterých jsme vyrobili a osadili celkem 6 nových panelů naučné stezky Opevněné Trutnovsko, se v letošním roce Nadace ČEZ rozhodla podpořit náš projekt s názvem ,,Zabezpečení kulturní památky v areálu tvrze Stachelberg". Hlavním cílem tohoto projektu je výroba a osazení 30mm pancéřových dveří na objekt T-S 81a.

Číst více
Osadili jsme zvon pro těžký kulomet 15.5.2023

Osadili jsme zvon pro těžký kulomet

Před nedávnou dobu jsme informovali, že jsme si nechali vyrobit repliku zvonu pro těžký kulomet na objekt T-S 81a. Samozřejmě jsme nechtěli, aby zvon dlouho někde ležel a v podstatě hned po dokončení začali plánovat, co s ním dále. V první řadě bylo nutné vyřešit, čím vyplníme prostor mezi plášti. Repliky zvonů, které se touto technologií vyráběly. jsou vyplněny buď klasickým betonem, nebo montážní pěnou. Ani jeden materiál nám však nepřipadal ideální.

Číst více