Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Aktivace dalšího řopíku

Rekonstrukce dalšího řopíku.

    Již dříve začal na Stachelberg docházet Tomáš Sýkora z Červeného Kostelce, který v Jestřebích horách rekonstruoval několik řopíků. Jelikož zde měl problémy (opakované vykrádání objektů), nabídli jsme mu, aby svou činnost přenesl na Stachelberg a tady zrekonstruoval, vyzbrojil a návštěvníkům zpřístupnil jeden z lehkých objektů, které jsou v majetku Občanského sdružení Stachelberg.

     Na jaře 2013 se Tomáš pustil do práce na rekonstrukci šikmého zesíleného řopíku č. 62, typ A 220 v louce pod pěchotním srubem T-S73 na Stachelbergu. Během léta rekonstruoval vnější část objektu: dal novou izolaci střechy, opravil omítky, připevnil nové háky na maskovací síť, výrobil ocelové kolíky pro obvodovou překážku.

     Koncem léta provedli Martin Vlasák a Roman Kubrt ze Stachelbergu nový kamuflážní nátěr objektu šedou barvou, kterou měl v roce 1938. Práce v interiéru pevnůstky (výzbroj, výstroj) budou pokračovat v roce 2014.

     Tímto chceme také přizvat ke spolupráci další zájemce o čs. opevnění či historii prvorepublikové československé armády. Přijďte se svým projektem či myšlenkou – v areálu stachelberské pevnosti se nechá mnohé zrealizovat.

     Nyní ještě několik „pracovních“ fotografií.

 

Rekonstruovaný řopík je na pravé straně obrázku - stav před zahájením prací. Původní stav - pohled zblízka. Šikmý, zesílený řopík. Stachelbergu sloužil jako sklad. Začátek prací - nejprve odstranit hlínu ze střechy..... ..... položit izolaci ..... ... a natřít asfaltem. Pak další vrstvu kvůli vzdušnosti. Navrstvit hlínu a střecha je hotová. Přichází řada na omítky - částečně otlouct, vyspárovat, začistit. Vyvrtat díry pro chybějící ulámané háky na maskovací síť.... ... a háky především vyrobit. Řopík už má opravenou střechu, omítky i připevněné háky. Teď nátěr - vzorem je blízký řopík (barevné foto 1938). Vzniká nová fazóna .... .... a dílo je hotové. Ještě pohled z větší dálky - řopík jako nový.  Obnovený řopík uprostřed pevnosti.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet