Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

BOUŘE NA STACHELBERGU


         Bylo pozdní odpoledne v pátek 11. srpna, když průvodkyně Mirka, sedící právě v pokladně, nás při pohledu na meteorologický radar varovala: "Žene se na nás nějaká velká bouřka." Stačil jen letmý pohled na obrazovku a bylo to zřejmé: Na Trutnovsko se valilo velké oranžové kolo - přívalové lijáky.

        Vyrazili jsme z pokladny v podzemí bunkru a venku se nám naskytl dramatický obraz: Za světlou konstrukcí Elišky (rozhledna) rostl k nebi mohutný černý mrak, trochu připomínající obrovské UFO z amerického filmu Den nezávislosti. Před bunkrem už stálo několik lidí, kteří si tento úkaz se zájmem fotili. Zjevně netušili, co přijde za chvíli.

         Z návrší Stachelbergu je krásný výhled daleko do kraje. Právě v tu chvíli se na Úpicku a dál nebe protrhlo a kopce i lesy mizely pod světlou záclonou přívalového lijáku hnaného prudkým větrem. Tím směrem ležely i Bohuslavice nad Metují, kde bouře v tu chvíli smetla střechy u většiny domů. To se stále ještě daly ze Stachelbergu v klidu pořizovat zajímavé fotky přírodního živlu.

          Pak došlo i na nás. Všechno bylo dílem několika vteřin: Přívalový déšť, vichr a rachot bouřky. Trvalo to snad dvacet minut a bouře pomalu odcházela. Začali jsme zjišťovat škody: Hned na začátku vypadl proud - vyvrácené a zpřerážené stromy na řadě míst Trutnovska a Žacléřska potrhaly vedení vysokého napětí. Co nás aktuálně trápilo víc byla skutečnost, že prudký vichr přímo na Stachelbergu zpřerážel a vyvrátil řadu stromů. Z nich několik spadlo přímo na asfaltovou lesní cestu, která napojuje Stachelberg na silnici k Trutnovu a Žacléři - nemohli jsme autem domů. Elektrická pila byla k ničemu, motorovou jsme v tu chvíli neměli. Nakonec jsme vytáhli starou dobrou "kaprovku" (dvoumužnou pilu), která přes dvacet let slouží už pouze jako muzejní exponát v řopíku a s její pomocí jsme se během večera prořezali k silnici. Výpadek proudu byl horší v příštích dnech - trval po celou sobotu a neděli a kromě pochopitelného smutku návštěvníků nám přinesl i citelné finanční ztráty.

        Nakonec jsme to vzali s pokorou - vlastně to dopadlo dobře. Blesk nebo padající stromy nám mohly třeba poničit naši trafostanici a to by bylo daleko horší. Takže si příliš nestěžujeme.

Pro dokreslení opět několik snímků.

        Mirek Kejzlar

 

Osamělá Eliška proti hrozivému nebi. Souvislá černá stěna sahá daleko do kraje. Foťáky cvakají - tohle se nevidí každý den. V prudkém dešti už mizí Jestřebí hory. Teď se v přívalu deště protrhlo nebe nad Úpickem. Někteří návštěvníci na Stachelbergu to fascinovaně sledují a nevnímají, že teď dojde i na ně. Bouře pomalu odchází. Bezprostřední následky: Polámané stromy přes silnici - nemůžeme autem domů. Ke slovu přichází stará dobrá kaprovka.... ...... Něco jsme pořezali - naštěstí spadlé stromy nejsou příliš silné. Některé přeražené smrky se podařilo odtáhnout. Tak tyto polomy přímo v areálu Stachelbergu se budou odstraňovat řadu týdnů...... ...... ...... ...... .....

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet