Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

BOUŘE NA STACHELBERGU


         Bylo pozdní odpoledne v pátek 11. srpna, když průvodkyně Mirka, sedící právě v pokladně, nás při pohledu na meteorologický radar varovala: "Žene se na nás nějaká velká bouřka." Stačil jen letmý pohled na obrazovku a bylo to zřejmé: Na Trutnovsko se valilo velké oranžové kolo - přívalové lijáky.

        Vyrazili jsme z pokladny v podzemí bunkru a venku se nám naskytl dramatický obraz: Za světlou konstrukcí Elišky (rozhledna) rostl k nebi mohutný černý mrak, trochu připomínající obrovské UFO z amerického filmu Den nezávislosti. Před bunkrem už stálo několik lidí, kteří si tento úkaz se zájmem fotili. Zjevně netušili, co přijde za chvíli.

         Z návrší Stachelbergu je krásný výhled daleko do kraje. Právě v tu chvíli se na Úpicku a dál nebe protrhlo a kopce i lesy mizely pod světlou záclonou přívalového lijáku hnaného prudkým větrem. Tím směrem ležely i Bohuslavice nad Metují, kde bouře v tu chvíli smetla střechy u většiny domů. To se stále ještě daly ze Stachelbergu v klidu pořizovat zajímavé fotky přírodního živlu.

          Pak došlo i na nás. Všechno bylo dílem několika vteřin: Přívalový déšť, vichr a rachot bouřky. Trvalo to snad dvacet minut a bouře pomalu odcházela. Začali jsme zjišťovat škody: Hned na začátku vypadl proud - vyvrácené a zpřerážené stromy na řadě míst Trutnovska a Žacléřska potrhaly vedení vysokého napětí. Co nás aktuálně trápilo víc byla skutečnost, že prudký vichr přímo na Stachelbergu zpřerážel a vyvrátil řadu stromů. Z nich několik spadlo přímo na asfaltovou lesní cestu, která napojuje Stachelberg na silnici k Trutnovu a Žacléři - nemohli jsme autem domů. Elektrická pila byla k ničemu, motorovou jsme v tu chvíli neměli. Nakonec jsme vytáhli starou dobrou "kaprovku" (dvoumužnou pilu), která přes dvacet let slouží už pouze jako muzejní exponát v řopíku a s její pomocí jsme se během večera prořezali k silnici. Výpadek proudu byl horší v příštích dnech - trval po celou sobotu a neděli a kromě pochopitelného smutku návštěvníků nám přinesl i citelné finanční ztráty.

        Nakonec jsme to vzali s pokorou - vlastně to dopadlo dobře. Blesk nebo padající stromy nám mohly třeba poničit naši trafostanici a to by bylo daleko horší. Takže si příliš nestěžujeme.

Pro dokreslení opět několik snímků.

        Mirek Kejzlar

 

Osamělá Eliška proti hrozivému nebi. Souvislá černá stěna sahá daleko do kraje. Foťáky cvakají - tohle se nevidí každý den. V prudkém dešti už mizí Jestřebí hory. Teď se v přívalu deště protrhlo nebe nad Úpickem. Někteří návštěvníci na Stachelbergu to fascinovaně sledují a nevnímají, že teď dojde i na ně. Bouře pomalu odchází. Bezprostřední následky: Polámané stromy přes silnici - nemůžeme autem domů. Ke slovu přichází stará dobrá kaprovka.... ...... Něco jsme pořezali - naštěstí spadlé stromy nejsou příliš silné. Některé přeražené smrky se podařilo odtáhnout. Tak tyto polomy přímo v areálu Stachelbergu se budou odstraňovat řadu týdnů...... ...... ...... ...... .....

Provozní doba

květen
sobota, neděle, svátek
červen
čtvrtek až neděle
červenec, srpen
denně kromě pondělí
září
sobota, neděle, svátek
říjen
sobota, svátek
listopad-prosinec
sobota (pouze 13:00)
24. - 31. prosince
13:00
 
Otevřeno:
10-17 hod.
 

Vstupné

Dospělí
100,-
Děti (6-15 let)
50,-
Rodinné vstupné: 250,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
Eichler
737 529 753
eichler[a]stachelberg.cz
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet