Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Budujeme areál na Stachelbergu.


Úprava řopíku jako pietního místa.

          Od počátku existence muzea na Stachelbergu byl jedním z jeho symbolů řopík u silnice s kamenným morovým sloupem ze 17. století.  Poblíž tohoto místa došlo 21. září 1938 k útoku na vojenskou hlídku, který stál život vojína Berana. Řopík jsme z reklamních důvodů opatřili barevnou kamufláží, před několika lety na něm přibyla i pamětní deska. To ovšem nemohlo zakrýt celkem dezolátní stav celého objektu, zejména jeho omítek.

         Již delší dobu jsme proto plánovali vnější opravu této pevnůstky jako pietního místa. Současně jsme se rozhodli vrátit jí původní šedé omítky, jak ukazují dobové snímky z roku 1938. K realizaci záměru dochází právě teď, na jaře 2018. Z řopíku jsme nejprve otloukli poškozené omítky a oškrábali část dosud použitých kamuflážních barev. V těchto dnech nanášíme vrstvy lepidla a perlinku. S dalším postupem prací vás seznámíme. Pro dokreslení opět několik fotografií.

 

Řopík s pamětní deskou.... .... Při bližším pohledu jsou vidět zakamuflovaná poškození omítek. Na unikátním dobovém snímku z roku 1938 je vidět, že původní omítky měly šedou barvu. Začínáme otloukáním poškozených omítek. Někde stačí otlouci jen svrchní vrstvu. Tady se snaží Mirek Kejzlar. Na některých místech je potřeba jít podstatně hlouběji. Tady bouchá Pepa Macek. Pepa současně obkopává celý objekt, aby byl přístup i k podzemní části omítek. Tady už nastupuje oškrábání alespoň části starých barevných ploch. V akci Vlasta Tomko. Současně s odstraňováním barvy už Jirka Valenta nanáší první vrstvu lepidla k vyspravení děr a nerovností. Pak už Jirka nanáší další vrstvu s perlinkou. Dochází i na detaily. Řopík dostává postupně nový kabát - zatím ten spodní, svrchní omítky přijdou později. .... .... .... .... .... Bylo potřeba co nejlépe vyškrábat uvolněný materiál z velkých děr na úrovni střechy..... ..... pak z nich vymést všechny zbytky. Jirka Valenta nahoře maká, z Pepy Macka dole vyzařuje majetnický pocit. Spodní kabát bunkru je už ve finále - při práci Jirka Valenta a Víťa Bočarov.... ..... O dalším postupu prací budeme informovat.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet