Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Další vyzbrojený řopík na Stachelbergu

       Utajená obrana "železné opony" - dnes velmi frekventovaný pojem, který znamená rozvoj celé další oblasti české bunkrologie. Jedná se o řadu zcela nových objektů postavených v Československu se vznikem studené války a dále o rekonstrukci a nové vyzbrojení původních pevností z let 1935 - 1938.

      Právě rekonstrukci jednoho lehkého objektu vzor 37 ("řopíku") provedl v areálu stachelberské pevnosti na své náklady přítel Josef Macek. Pevnůstku typu D (D1,č.59) vyčistil, omítl a vybílil vnitřní stěny. Na své náklady zakoupil výzbroj a výstroj - univerzální kulomet vz.59, samopal vz.58, univerzální lafetu UL 1 a řadu dalších součástek. Některé prvky (ruční ventilátor) poskytl Stachelberg.

Celou rekonstrukci zvládl přítel Macek za pouhé 2 měsíce. Díky jeho práci tak budou mít návštěvníci možnost shlédnout rekonstrukci vyzbrojeného řopíku z šedesátých let minulého století, jak existovaly na naší západní a jižní hranici.

Vnitřek vyzbrojeného řopíku.... .... a ještě z druhé strany. Na první pohled běžný předválečný "řopík". Vnitřek střílny ale ukazuje, že výzbroj je jiná. Nově vyzbrojené "déčko" uprostřed zákopů na Stachelbergu. Nábojový pás s municí. Pohled na "modernizovaný" řopík z pozorovacího průseku.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet