Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Dvacetiletá rekonstrukce polního opevnění

Rekonstrukce polního opevnění.

        Pevnostní areál na Stachelbergu je protkán soustavou polního opevnění, kterou tvoří zákopy, palebná postavení pro kulomety i protitankový kanón. Původně jsme neměli jistotu, kdy opevnění vzniklo - v květnu či září 1938? A nevybudovali ho nakonec až Němci na jaře 1945, když pevnostní linii chystali k obraně před postupující Rudou armádou? Na otázky nám nezávisle na sobě odpověděli dva pamětníci: Prvním byl pan Vilém Pokorný, který  Stachelberg navštívil na jaře 1989. Velmi přesně sdělil, že část opevnění budovala přímo jeho jednotka (VI. strážní prapor), a to za tzv. "částečné mobilizace" v květnu 1938. V druhém případě se na Stachelbergu objevil v roce 1997 starší bělovlasý pán s berlemi. Ten prohlásil: "Velice vám děkuji, že obnovujete zákopy, které jsem tady jako voják kopal konkrétně na svůj svátek za mobilizace v září 1938". Pamětník se jmenoval Václav, příjmení jsme si bohužel nezapsali. V létě 1938 na Stachelbergu ještě chyběly těžké objekty. Mobilizované jednotky se proto snažily posílit obranu polním opevněním.

       S obnovou některých jeho částí pro návštěvníky jsme začali v roce 1996. Několikrát jsme měnili technologii. V prvních etapách jsme použili pouze dřevěné konstrukce. Zákopy vypadaly dobře, ovšem po několika letech se rozpadaly - dřevo trouchnivělo. Získali jsme tím ovšem řadu zkušeností. Ty jsme využili při zatím poslední rekonstrukci, která proběhla v letech 2013 - 2016. Nosnou část konstrukce jsme vyrobili z ocelových trubek a ty zabetonovali do podloží. Boční stěny tvoří kulatina, kterou jsme od hlíny oddělili pevnou umělohmotnou fólií. Výsledek nás uspokojil, uvidíme, jak dlouho konstrukce vydrží.

       Místo dlouhého povídání raději řada fotografií s krátkám komentářem.

 

Takhle vypadala část terénu se zbytky zákopů v sedmdesátých letech minulého století. Stejný obrázek dnes. Cesta k tomuto stavu byla ovšem dvacetiletou anabází. Stav ještě v polovině devadesátých let. Stachelberg měl tehdy jiné starosti. Pan Václav - pamětník, který zákopy na Stachelbergu kopal za mobilizace v září 1938. První rekonstrukce - používáme výhradně dřevo.... ..... Zákopy nevypadaly špatně .... Ovšem za několik let už to bylo podstatně horší. Vznikaly zajímavé fotky, ale ze zákopů byly ruiny. Museli jsme začít jinak. Foto-872 V roce 2013 začínáme používat nový postup - opěrné sloupky jsou kovové, zabetonované do podloží .... .... Takhle vypadá původní zákop .... .... a jeho postupná rekonstrukce .... .... včetně použití pevné černé fólie za výdřevou .... .... úsek zákopů je hotov. Další část ..... ..... ..... ..... .... i tato část je hotová. Palebné postavení pro těžký kulomet. Ukázky soustavy zákopů ...... .... .... .... i s navazujícím řopíkem. V roce 2017 jsme rekonstruovali další kulometné hnízdo - nejprve opět opěrné sloupky .... .... následně dřevěná výztuž s fólií. Ještě hliněný násyp a je hotovo. Veškerou kulatinu zbavujeme kůry - tady Lukáš Tomko. Spoustu hlíny spolyká oprava předprsní v původních zákopech .... .... násyp teď vypadá podstatně lépe. Ještě ho udusáme a upravíme tvar.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet