Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Na Stachelbergu stanula královna Eliška

     Před svatojánskou nocí dvacátého třetího června stanula u rozhledny Eliška na Stachelbergu další Eliška - tentokrát královna česká a polská. S pohledem upřeným do Libavského sedla - zemské brány, spojující Čechy a Polsko. Stejnou symboliku mají erby u jejích nohou. Jedním je znak českého království - štít s dvouocasým lvem, druhým znak království polského - štít s orlicí.

Důvody pro stavbu sochy:

1) Za svého života počátkem 14. století byla královna Eliška Rejčka symbolem spojenectví českého a polského státu, na které dnes navazuje mimo jiné Euroregion Glacensis formou přeshraniční česko-polské spolupráce. Jejím výsledkem je i stavba stejnojmenné rozhledny na Stachelbergu.

2) Eliška se stala první držitelkou královských věnných měst, mezi která se později zařadil i Trutnov.

3) Všechny rozhledny mají slabé místo - při nepříznivém počasí neposkytují dobrý výhled. Za takové situace i drobná atraktivita s rozhlednou spojená upoutá pozornost návštěvníků, přinese náhradní zážitek a inspiruje k opakované návštěvě.

S myšlenkou postavit vedle stejnojmenné rozhledny i sochu královny Elišky Rejčky přišel RNDr. Miroslav Kejzlar. Navrhl koncepci a symboliku sochy. O grafické zpracování návrhu požádal trutnovskou studentku architektury Evu Nešněrovou, která se námětu ochotně ujala. Finální návrh pak převedl do reality mladý řezbář Martin Kučera z Nového Bydžova. Socha je z dubového kmene, zhruba v životní velikosti.

Veškeré práce spojené se vznikem sochy hradí sponzor RNDr. Miroslav Kejzlar. Sochu předá jako dar městu Trutnov.

Vlastní instalaci sochy u rozhledny zaplatilo Občanské sdružení Stachelberg - majitel a provozovatel stachelberské pevnosti.

Pro ilustraci několik fotografií z instalace sochy.

Královna Eliška právě dorazila na Stachelberg. Zatím v poněkud nedůstojné póze. Jeřáb a všechno další už je přichystáno. Právě v tu chvíli, jako přání zdaru celé akci, se nad stachelberskou pevností rozklenula nádherná dvojitá duha. Královna se neinstaluje každý den. Eliška už putuje na své místo. Nejprve se na podstavec nasnímají otisky kotevních želez. Pak se vyvrtají díry..... .... a do nich nanese chemická kotva. Pak už se Eliška jen ukotví - dílo je hotovo. Eliška je krásná ze všech stran.... Foto-504 Foto-508 Foto-509 Foto-510 Eliška se svým tvůrcem - řezbářem Martinem Kučerou.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet