Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Navštivte naučnou stezku "Opevněné Trutnovsko".

         Již před několika lety vybudovalo Občanské sdružení Stachelberg naučnou stezku "Opevněné Trutnovsko". Ta prochází v délce sedmi kilometrů po linii těžkých objektů a lehkého opevnění od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč. Jedná se o jeden z nejmohutněji opevněných úseků v bývalém Československu. U každého těžkého objektu naučné stezky je umístěna informační tabule s jeho takticko-technickými daty, popisem bojového úkolu, palebným systémem a výkresovou dokumentací.

         V minulém období jsme se naplno věnovali rozvoji pevnostního areálu na Stachelbergu a bunkry na naučné stezce zarůstaly travou a náletovými dřevinami. Proto jsme se rozhodli provést radikální "úklid" okolo všech těžkých objektů na stezce. Na akci jsme vyrazili v pěti lidech v neděli 21. července. Jak se nám dařilo vidíte na následujících fotografiích. Věříme, že jejich shlédnutí vás přivede k návštěvě naučné stezky.

       

 

 

V této sestavě (+ fotograf Pepa) a s výstrojí jsme nastupovali do akce. První bunkr T-64 je zarostlý jak hrad s Šípkovou Růženkou. Natupuje pila a křovinořez..... .....a výsledek se dostavuje. Kolem bunkru je uklizeno. T-64 čeká na návštěvníky. Pěchotní srub T 65 udržuje skupina zájemců o čs. opevnění. Další zarostlý bunkr T 66a. Ten samý bunkr po úklidu. Postupujeme k sousednímu pěchotnímu srubu T 66b.       Stav po úklidu. Okolí dalšího pěchotního srubu T 67 vzorně udržuje jeho majitel. U šedesátsedmičky jsme si také dali oběd. Další pěchotní srub T 68 byl zarostlý nejen travou a keři..... ....ale také vyvrácenými kmeny stromů. Vyvrácené kmeny ze stropu zmizely.... ....právě tak jako tráva a keře. Uklizený T 68 - nádherná ukázka bunkru těsně po betonáži.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet