Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Palebné postavení pro bezzákluzový kanón.

         Již v roce 2011 jsme od armády získali do vlastnictví podzemní objekt ÚŽ 6  v areálu tvrze Stachelberg. Byl postaven v šedesátých letech minulého století a určen jako součást  radiační hlásné sítě pro československou lidovou armádu. Měl železobetonovou rámovou konstrukci v hloubce cca 1,5 metru pod terénem  a umožňoval ukrytí cca 10 - 20 osob.

         Rozhodli jsme se, že úkryt využijeme pro výstavbu ukázkového palebného postavení pro bezzákluzový kanón. Taková postavení se budovala počátkem šedesátých let minulého století na naší západní hranici jako součást opevnění tzv. železné opony.

         Koncem října 2018 jsme zahájili výkopové práce na první části palebného postavení a pokračujeme vyzdíváním zákopů a palebné pláně pro kanón. Na jaře chceme práci dokončit vybudováním zbývající části zákopů.

          Místo dalších popisů raději několik fotografií.

Palebné postavení pro bezzákluzový kanón je budováno v blízkosti rozhledny Eliška. Postavení se skládá z palebné pláně pro kanón, zákopů a úkrytu pro obsluhu. Jako první se bagruje výkop pro odvodnění. Následuje urovnání palebné pláně .... ..... .... Pláň je zhruba hotová ..... Ještě upravit nájezdovou rampu pro kanón. Výkop je hotov ..... Ještě letecký pohled. Dvacátého sedmého října začíná zdění - tady Jirka Valenta hledá vodováhu. Nejprve se buduje čelo palebné pláně.... Následuje vyzdění zákopu. Dílo už se rýsuje .... Přípravu betonové směsi zajišťují Kuba Ceral a Marek Šikola. Následující den, státní svátek 28. října, nás uvítal mrazem, silným větrem a sněžením. Příprava betonu téměř zamrzla. Betonování ale musíme dokončit, takže do práce. Marek Šikola s Kubou Ceralem jdou příkladem. Mirek Kejzlar zakrývá nové stěny vrstvou hlíny - ochrana čerstvého betonu proti mrazu. Jirka Valenta a Pepa Macek stavějí stěnu zákopu. I ve sněhu a mrazu se práci podařilo dokončit. Pokračování za lepšího počasí.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet