Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Pamětní deska vojínu Beranovi.

          V druhé polovině září roku 1938 se situace na mnoha místech pohraničí značně vyostřovala, útoky sudetoněmeckého Freikorpsu na příslušníky čsl. bezpečnostních složek se stupňovaly.  Výjimkou nebylo ani Trutnovsko. Večer jednadvacátého září procházela dvojice strážných poblíž "křížového" objektu (řopíku s křížkem) na staveništi Stachelbergu. Ve chvíli, kdy strážní vešli do prostoru osvětlovaného nákladním automobilem, padlo z nedalekého houští několik výstřelů. Jeden ze strážných padl raněn k zemi. Přestože druhý voják střelbu opětoval, útočník rychle zmizel v nedalekém houští. Zraněným byl třiadvacetiletý vojín Josef Beran z Libštátu u Semil. Byl ihned odvezen do trutnovské nemocnice, kde svému zranění podlehl. (Podle publikace Stachelberg, obr na prahu Krkonoš, Žacléř 2010.)

          Po více než    sedmdesáti    letech  splatilo Občanské sdružení Stachelberg dluh jednomu z padlýchb obránců Československa a v prostoru  tragické události umístilo pamětní desku.

Místo tragické události na fotografii z roku 1938. Detail pamětní desky Řopík "U Berana" v současnosti. Vojín Beran - foto patrně z roku 1938.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet