Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Pracujeme na naučné stezce.

       V roce 2011 se stal spolek Stachelberg vlastníkem (kromě tvrze a několika těžkých objektů) i řady řopíků v blízkém okolí Stachelbergu. Některé z nich se nacházejí přímo na naučné stezce "Opevněné Trutnovsko".  Již řadu let jsme plánovali vysvobodit tyto objekty ze zajetí náletových porostů, ve kterých za desítky let téměř zcela zmizely. Přitom se jedná o státem zapsané kulturní památky, o které jsme povinni pečovat v souladu se zákonem.  Rok 2019 by se měl v tomto ohledu stát  přelomem. Náš spolupracovník ing. Pavel Bezděk zpracoval potřebnou dokumentaci k odkácení náletových dřevin u tří řopíků, ta byla příslušnými orgány schválena.

        Dne 2. března 2019 jsme začali s kácením u prvního objektu - řopíku č. 66 v bezprostředním týlu stachelberské tvrze, přímo na trase naučné stezky.  Mohutné, částečně ztrouchnivělé a polámané stromy evidentně pamatovaly ještě sudetské Němce.  Měli jsme určité obavy, zda takovou práci zvládneme. Ty se naštěstí ukázaly bezpředmětné -  za pět hodin bylo hotovo. Příští víkend budeme pokračovat u dalšího objektu. Pro dokreslení několik fotografií.

 

     

Řopík za desítky let téměř zmizel v náletových porostech .... .... ..... Padají první větve .... Současně Mirek Kejzlar zakládá co největší oheň na jejich okamžité pálení. K zemi jde první kmen. Veškeré práce s pilou provádí Jirka Valenta. Ukazuje se, jak jsou některé kmeny a větve prohnilé. Jirkovi jde práce od ruky. Pořezané dřevo ukládáme do metru, větve na oheň. Některé špalky mají pořádnou váhu - jeden takový koulejí společně Vlasta Tomko, Pepa Macek a Kuba Celar. Řopík pomalu vystupuje mezi stromy. Padají další kmeny .... .... na jejich likvidaci pracují Marek Šikola, Víťa Bočarov, Kuba Celar a další. Zbývají poslední Mohykáni .... .... Jirka se na ně chystá .... .... už nejsou. Jirka dořezává poslední kmen. Přihlížejí Marek Šikola, Víťa Bočarov a Lukáš Tomko. Dole u řopíku Pepa Macek. Je hotovo, dáváme krátký odpočinek. Dřevo je zhruba srovnané, větve spálené - odchod! K definitivní úpravě řopíku a okolí zbývá ještě spousta práce, ale to nejtěžší je hotovo.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet