Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Příprava letní sezóny 2017 - další investice do bezpečnosti návštěvníků.

      Silvestrem 2016 na Stachelbergu definitivně skončila minulá sezóna. Příprava nové sezóny 2017 se rozběhla naplno. Některé práce začaly již na podzim - např. v říjnu a listopadu nové osvětlení šachty do podzemí. Tuto práci provedli především Jirka Valenta a Pepa Macek. Jednak vyměnili stará již dosluhující světla za nová, ale současně vybudovali i druhou řadu svítidel, takže každý zákrut schodiště je nyní osvětlen ze dvou míst. Souběžně se svítidly bylo instalováno i nouzové osvětlení. To v šachtě výrazně zvyšuje bezpečnost návštěvníků.

      S nástupem nového roku bylo třeba připravit podmínky pro plánovanou instalaci dalších kovových ochranných sítí nad návštěvnickou trasou, tentokrát v pomocném sále poblíž dělové věže. Bylo potřeba zbourat zde starou dřevěnou konstrukci, rozřezat ji a odvést. Následně  postavit lešení pro pracovníky báňské záchranné služby Odolov, kteří ochranné sítě do stropu sálu nainstalují. To všechno i něco navíc bylo náplní první letošní brigády 7. ledna. Sjelo se nás celkem dvanáct, takže bylo možno dělat několik prací najednou. Kromě již zmíněného rozbourání  staré konstrukce a stavby lešení se podařilo přestěhovat (konečně po řadě let) hromadu drenážních trubek z šachty do kancelářského sálu pod dělovou věží. Současně pokračovala v podzemních chodbách instalace nových světel i nouzového osvětlení.

       Brigáda proběhla v pohodě, potřebné práce se zvládly. Hned následující pondělí 9. ledna nastoupili do podzemí pracovníci báňské záchranné služby a zahájili instalaci ochranných sítí.

      Pro dokreslení několik fotografií.

Jirka Valenta právě dokončuje instalaci nového osvětlení nad odpočivadlem v šachtě. Vlevo jsou stará svítidla. Vpravo níže na jednotné hrazdě je nové svítidlo a vedle blok nouzového osvětlení. Hrazda zcela nových světel v druhém rohu šachty. Ve dnech před brigádou přišly přívaly sněhu. Takže i s pomocí najatých pluhů se dostáváme pouze k Elišce. Tak s takovou se autem dostaneme k sedmdesáttrojce až na jaře. Táta a syn Šikolovi nakládají a odvážejí drenážní trubky z šachty. Doplní se s nimi expozice u rozestavěného sálu pod dělovou věží. Dva starší snímky konstrukce v pomocném sále ...... ..... ta teď musí zmizet. Začínáme - nejprve připojit elektřinu a světlo. Zatím Luboš Bitman už uvolňuje pletivo z dřevěné konstrukce. Vzadu u rozvaděče Pavel Holzknecht a Pepa Macek.    Stará konstrukce už je na zemi. Hned se začíná řezat, Vojta Škarytka, Luboš Bitman, Honza .... .... a odvážet. Tady je v plném zápřahu Honza z Jablonce. Teď ještě naskládat do chodby k zasypané výtahové šachtě (Luboš Bitman, Mirek Kejzlar). Tato práce nikomu na čistotě nepřidá. Honza je toho zjevným dokladem. Začínáme stavět lešení. Každá ruka na držení je dobrá. Tady Marek Šikola a Vojta Škarytka, Honza šroubuje. Tady jsou v držení trubek táta a syn - Vlasta a Lukáš Tomkovi. Tady se drží trubky Mirek Kejzlar, přihlíží Lukáš Agri. Kromě stavby lešení stihl Jirka Valenta ještě instalaci nouzového osvětlení v chodbě. Sladká tečka. Marek Šikola na oslavu prvního výročí svého příchodu na Stachelberg přinesl výborný a zcela stylový koláč. Moc děkujeme.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet