Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Příprava letní sezóny 2018 začala ve velkém stylu.


Pět a půl tuny stavebního materiálu do podzemí.

         Ještě před několika lety mohli návštěvníci vidět v podzemí Stachelbergu v kasárnách názornou ukázku toho, jak se prováděly výlomy velkých sálů. Při kontrole ze strany báňského úřadu byly ovšem v těchto prostorách zjištěny problémy se statikou - sály se proto pro veřejnost uzavřely. To však byla škoda, neboť takhle názorné ukázky starých technologických postupů je dnes možné vidět snad právě jen na Stachelbergu.

          Představenstvo spolku Stachelberg proto nechalo vypracovat projekt asanace těchto prostor a po získání finanční dotace z Královéhradeckého kraje (začátkem prosince) jsme ihned rozjeli akci: Ještě začátkem zimy, než zapadneme sněhem, dostat na Stachelberg veškerý potřebný materiál. Během zimy postaví odborná firma potřebné výztuže a na jaře bychom mohli do znovu zpřístupněných prostor přivést návštěvníky a rozsah zpřístupněných prostor  ještě rozšířit..

          Akce začala v pátek 15. prosince. Kvůli sněhu jsme nechali protáhnout cestu až ke Stachelbergu a pak už náklaďák přivezl pět a půl tuny stavebního materiálu: Kovové výztuže ("hajcmany"), traverzy a spoustu betonových překladů na ztracené bednění. Skládání před bunkrem byla s pomocí jeřábu "brnkačka". Obavy ovšem vzbuzovala už jen představa jak toto všechno dostaneme ručně do bunkru vchodem metr krát metr, pak 34 metry hlubokou šachtou do podzemí a podzemními chodbami téměř půl kilometru daleko až do kasáren.

           To všechno jsme chtěli zvládnout za jediný den - sobotu 16. prosince. Obrovským plusem bylo, že na akci se dostavilo celkem 15 lidí!! Tímto chci ještě jednou co nejupřimněji poděkovat všem, kteří v kritickou chvíli přišli a s těžkou fyzickou prací pomohli. Bylo to perfektní: Začali jsme hned po ránu a po osmnácté hodině večer bylo hotovo!! Místo dalších slov raději opět pár fotografií a všem zúčastněným ještě jednou díky!!

 

                                                                                               Mirek Kejzlar

 

Prosinec 2017. Stachelberg dostal první příval sněhu - a právě teď sem potřebujeme navézt spoustu materiálu. Proto nejprve sněhový pluh a pak už náklaďák s materiálem. Je 15. prosince 2017 a jeřáb bez problémů skládá před bunkr T-S 73 pět a půl tuny kovových hajcmanů, betonových desek ztraceného bednění a dalšího materiálu. My ovšem už problémy tušíme - stačí pohled na vchod metr krát metr do bunkru. Tím musí všechno projít dovnitř - včetně ocelových traverz. Postupně se však obavy rozplývají. S odřenýma ušima i ty nejdelší kusy mizí v bunkru. Tady na horním konci šachty kraluje Jirka Valenta - přivazuje a řídí posílání jednotlivých kusů do podzemí..... ....... O patro výš je Zdeněk Černík - přes kladku funguje coby vrátek ke spouštění jednotlivých kusů do podzemí. Nepotvrdily se obavy - hajcmany jdou spouštět šachtou, nemusí se nosit po schodech. Bohužel s ještě těžšími kovovými traverzami je to jinak - ty se musejí snášet ručně. Podzemím celý den rachotí velký vozík, kterým všechen materiál převážíme necelého půl kilometru od šachty do kasáren. Tady je v akci Tomáš Eichler a Vlasta Tomko. Po obědě už je před bunkrem prázdno - všechno je na cestě do podzemí. Materiál je uložený v kasárnách...... ...... Mohou přijít odborníci - pracovníci báňské záchranné služby - a zahájit montáž výztuží. K tomu má dojít po začátku ledna 2018. Budeme vás informovat.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet