Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Příprava letní sezóny 2018

V podzemí zpřístupňujeme krásné ukázky výlomových prací.

           Již mnohokrát jsme konstatovali, že největší atraktivitou Stachelbergu jsou rozestavěné podzemní prostory. Zde je mimo jiné možno vidět unikátní postupy při výlomech rozsáhlých kasárenských sálů. Tyto části podzemí byly v posledních letech kvůli problémům se statikou uzavřeny. V roce 2017 se podařilo shromáždit potřebné finanční prostředky - cca 400.000,- Kč, z nichž 250.000,- Kč poskytl Královéhradecký kraj a počátkem roku 2018 bylo možné zahájit  sanační práce ke zpřístupnění těchto prostor.  Již v předchozím příspěvku jsme informovali o navážení potřebného materiálu do podzemí tvrze. V principu bylo potřeba zajistit přístupové chodby několika desítkami metrů ocelových výztuží (hajcmanů). Protože se jedná o práce prováděné hornickým způsobem, ujala se jich firma nad jiné povolaná - Báňská záchranná služba Odolov.  Akce se o několik týdnů zpozdila pro vysoký stav vody v podzemí. Původně byla v chodbách již nevyhovující dřevěná výztuž. Tu záchranáři strhli a místo ní  postavili již vzpomínané ocelové hajcmany. Stropy chodeb nad nimi zajistili betonovými překlady.

            Tím byly hotové odborné práce a nastoupil spolek Stachelberg, aby provedl  obnovu chodníků pro návštěvníky. Tuto práci názorněji přiblíží následující fotografie.

Co návštěvník uvidí? - Postup při výlomu velkých sálů. Nejprve se vylámaly dvě chodby nad sebou, ty se pak spojily a rozšířily. Tím vznikl profil sálu. Tady jsou vidět dvě vylámané chodby nad sebou. Záchranáři dokončili stavbu výztuží a předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht obhlíží provedené dílo. Teď ještě ty chodníky. Nejprve je nutno vytrhat dlažbu starších chodníků - budeme je celé zvedat. Pak popmocí klád zajišťujeme boky nových chodníků.... ...... ....... ..... Teď zbývá navézt podkladový štěrk a do něho položit dlaždice. To samé je třeba nyní provést i v upravené štole. Hotovo - pohled přes nově zprovozněnou chodbu do unikátně rozestavěného sálu. Tady už je hotové dílo - nové chodníky, hajcmany nad nimi umožňují bezpečný přístup. Nově vybudované chodníky podél sálů kasáren.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet