Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Stachelberg bude mít rozhlednu.

Příprava na výstavbu rozhledny.

       Již v roce 2014 bude mít Stachbelberg uprostřed pevnostního areálu pětadvacet metrů vysokou rozhlednu. Bude postavena v rámci přeshraničního česko-polského projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“. Euroregion Glacensis projekt také financuje.

       Zásluhu na realizaci rozhledny má jednak město Trutnov, které projekt dofinancuje a dále město Žacléř, jehož starosta pan Vlasák jako jeden z představitelů Euroregionu Glacensis se při prosazení celého projektu významně angažoval.

       Na základě uvedených skutečností jsme se rozhodli plochy v okolí budoucí rozhledny předběžně upravit. Po řadu let zde roste pouze divoká spleť náletových dřevin, maliní a ostružiní. Do práce jsme se pustili během srpna s představou, že zhruba za dva víkendy bude hotovo. Divoký porost byl však natolik rozsáhlý a odolný, že práce se protáhly až do konce září. Tuto akci organizoval a vedl Martin Vlasák, spolu s ním zde hodně práce vykonali Roman Kubrt a Mirek Kejzlar. Podařilo se vyčistit a upravit nejen staveniště budoucí rozhledny, ale také prostor rozestavěné dělostřelecké věže T – S 75 a vojenského ženijního úkrytu ze šedesátých let minulého století pod označením ÚŽ 6.

       Nakonec jsme objednali vysokozdvižnou plošinu a z výšky 21 metrů (výška budoucí vyhlídkové plošiny na rozhledně) jsme nafotili kruhový rozhled. Přestože nebylo nijak ideální počasí, potvrdily se naše dřívější poznatky – z rozhledny bude krásný kruhový výhled na stachelberskou tvrz, na trutnovskou pevnostní linii i daleko  do kraje. Je na co se těšit.

       Pro dokreslení uvedených informací ještě několik fotografií:

 

Původní stav na návrší. Rozhledna bude zcela vlevo. Spousta náletových stromů a keřů. Je vykácena dolní část porostu. Trávu a keře hned odvážíme. Je vykáceno a vysečeno téměř celé návrší. Rozhledna bude na plošině 20 m před námi. Vysokozdvižná plošina pro nafocení výhledů. Pohled po pevnostní linii k západu - Rýchory. Pohled k Žacléři. Pohled do Libavského sedla. Vraní hory. Výhled na Janský vrch a Jestřebí hory. Výhled na stachelberskou tvrz. Pohled k západu - Zvíčina, Babí.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet