Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Stachelberg má zcela novou expozici

      Každému pozornějšímu návštěvníkovi Stachelbergu muselo být zřejmé, že expozice v prostorách pěchotního srubu T-S 73 je neúplná - pojednává pouze o technické a taktické stránce čs. opevnění. Chybělo zde zasazení výstavby našeho pevnostního systému do historických souvislostí a vývoje především v krizovém období roku 1938. A to jak v celém státě, tak i na Trutnovsku. Kromě toho expozice, končící mnichovskou katastrofou, nepostihuje skutečnost, že mnozí z našich se s daným vývojem nesmířili a odešli bojovat za obnovení Československa do zahraničí. 

        V dané chvíli nám velice pomohla okolnost, že jsme získali část rozsáhlé sbírky modelů letadel z 2. světové války z pozůstalosti po panu Karlu Štědrovském z Úpice. Díky laskavosti jeho manželky paní Ludmily Štědrovské tak desítky letounů, na kterých bojovali naši piloti, vytvořily základ nové vojensko-historické expozice na Stachelbergu. Významným podílem přispělo zcela nezištně několik dalších modelářů. Velkým obohacením jsou dramatické obrazy Ondřeje Soukupa. Panely jsou velice kvalitně graficky i technicky zpracovány firmou Jiří Štěpánek, Reklama Public, Náchod. Vznikla tak expozice, zahrnující v první části výstavbu čs. opevnění v kontextu s historickými událostmi zejména roku 1938. Mnichovskou dohodou však expozice nekončí. Začíná její druhá část, pojednávající o osudech našich vojáků (tady většinou letců), pro které Mnichovem nic nekončilo, ale naopak začínalo - odešli do zahraničí, aby tady bojovali za osvobození Československa. V expozici jsou proto prezentováni jako opravdová elita národa.

Budování nové expozice lépe přiblíží řada následujících fotografií:

Původní, už nevyhovující expozice ..... .... takže všechno bude jinak. Je leden 2016 a začínají zásadní opravy i za použití plamene - tady Jirka Valenta. První výsledky.... .... a pokračování. Karel Ježek svařil řadu nových vitrin, takže se natírá a natírá - tady Mirek Kejzlar. Kvalitní panely z původní expozice půjdou nad sebe - ušetří se místo. Současně se opravují i původní modely a dioramata - tady Jirka Žďárský. A tady pravidelná zimní údržba plastického stolu s modelem Stachelbergu - náš nový spolupracovník Marek Šikola. Kromě toho menší rozvoj v podzemí Stachelbergu - Zdeněk Černík a Marek Šikola vytvářejí dalšího dělníka. Je únor a v nové expozici dokončujeme svrchní nátěry kovových konstrukcí a výmalbu stěn. Koncem března dovážejí modeláři na Stachelberg první sady modelů..... Foto-570 Foto-571 Instalujeme zrekonstruované modely lehkého opevnění - rekonstrukce provedl Jirka Horák. Pak už přichází testování prvních fotopanelů ve vitrínách - půjde to podle našich představ? K fotopanelům první modely .... .... a první pokusné patro je hotové - snad to půjde. V další místnosti se teprve přidělávají a nasvěcují vitríny. Pro nové panely je také třeba přebudovat osvětlení - tady Robert Pohl a Jirka Valenta. Do toho se ještě natírají podlahy - tady mají velkou zásluhu Vojta Škarytka a Pepa Macek. A je tu finále - nejprve instalace panelů na stěny. Dominantu tvoří nádherné obrazy Ondřeje Soukupa.... ... v perfektním technickém zpracování firmy Jiří Štěpánek, Reklama Public, Náchod. Vše je připraveno pro instalaci fotopanelů a modelů ve vitrínách. Začali jsme bitvou o Francii..... .... následují vitríny s bitvou o Anglii .... .... a dále činnost naší 311. bombardovací perutě. Je zde pojednáno o našem úspěšném náletu na těžký křižník Prinz Eugen. Máme také stručné pojednání o naší obrněné brigádě v Anglii. Nemůže chybět Liberator - symbol bitvy o Atlantik atd, atd..... Prostě přijeďte, uvidíte a můžete posoudit a kritizovat. Za kvalitní odbornou kritiku budeme jenom vděční - chyby rádi opravíme.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet