Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Šumava - expozice lehkého opevnění u Soumarského mostu.

      Když pojedete na výlet do oblasti Volar či Lenory, zastavte se v kempu u Soumarského mostu. Možná s překvapením zjistíte, že přímo u něho se nachází muzeum lehkého opevnění. Několik nadšenců pod vedením Jana Němečka zde zpřístupnilo a expozicí vybavilo dva objekty lehkého opevnění vzor 37 připravené v roce 1938 k obraně proti hitlerovskému Německu. Výzbroj a výstroj objektů je směřována spíše do období šedesátých let (obrana železné opony).  Najdete tu řadu zajímavých exponátů (kulomety, samopaly, součástky výzbroje i výstroje), je možno si vystřelit i na terč ze vzduchovky. Ze všeho přímo vyzařuje nadšení, vlastenectví a obětavost těch několika lidí, kteří za své peníze a ve svém volném čase tuto expozici vytvořili a za dobrovolné vstupné nabízejí našim lidem pohled do nedávné historie Československa.  Přijeďte a podpořte je, určitě si to zaslouží. Jako doklad jejich práce několik fotografií.

 

                                                                                                           Mirek Kejzlar

 

PS: Hned vedle rekonstruovaných řopíků (přes silnici) se táhne mezi řekou a železniční tratí mohutná linie řopíků, vzdálených od sebe vždy pouze několik desítek metrů. Velmi působivé jsou fotografie této linie z roku 1938. Vždy jsem si přál toto obranné postavení navštívit, letos se mi to konečně podařilo. Zájemcům doporučuji. Není zde značená cesta, ale postavení podél železniční tratě nemůžete minout. Případně vám poradí v muzeu lehkého opevnění.

 

Vstup do kempu u Soumarského mostu. ..... První řopík je cca 50 metrů od vstupu, druhý o 200 metrů dále. .... .... Centrum expozice je u druhého řopíku. .... .... Linie řopíků u trati - rok 1938.... .... současný stav.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet