Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Vrcholí rekonstrukce úžety.

         Jak jsme již informovali, dokončujeme v těchto měsících výstavbu palebného postavení pro bezzákluzový kanón. Jako ukázku úkrytu pro obsluhu kanónu jsme využili již dříve zde vybudovaný ženijní úkryt ÚŽ-6, což je typizovaný objekt z prefabrikovaných železobetonových dílců (rámů) zapuštěný pod okolní terén. Tyto objekty byly budovány v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století po celém území Československa (jeden z nich právě na Stachelbergu) jako pozorovací a hlásná stanoviště ke zjišťování jaderného a chemického napadení v případě válečného konfliktu. V principu se podobají úkrytu, který byl v palebných postaveních bezzákluzového kanónu.

        Rozhodli jsme se, že vnitřek objektu využijeme k menší prezentaci spojovací techniky čs. armády z období socialismu - tedy právě z období, kdy tento úkryt aktivně sloužil. Do objektu jsme přivedli elektřinu a následně ho vysušili. Pak jsme opravili a vybílili stěny a strop a následně položili novou podlahu. Poté jsme zahájili instalaci expozice, kterou stále ještě dotváříme, i když objekt (v těsné blízkosti rozhledny Eliška) je již přístupný veřejnosti.Největší kus práce při rekonstrukci úžety odvedli Pepa Macek, Vojta Škarytka, Jirka Valenta a Marek Šikola.

Pro ilustraci opět několik fotografií.

 

 

Ukázka vstupu do objektu ÚŽ na konci zákopu..... Pohled na uzavřený vstup shora. Napravo a nalevo od lžíce bagru jsou vidět dva komínky vystupující z úkrytu na povrch - pro otopný systém a ventilaci. Nejprve přivést elektřinu a vnitřek úkrytu vysušit.... .... Pak vybílit stěny a stropy .... .... Tyto práce provádí Vojta Škarytka. Po vybílení ještě nové podlahy a interiér je hotov. Následně jsme zahájili instalaci expozice. Většina exponátů je už na místě.... Doprovodný text a některé fotografie teprve dokončujeme.... ..... ....

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet