Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Zvelebujeme areál Stachelbergu.

         Již od roku 1993 slouží řopík nad pěchotním srubem T-S 73 (muzeum) jako ukázka vyzbrojeného objektu připraveného k obraně za mobilizace v září 1938. Do dnešních dnů jím prošlo přes čtvrt milionu návštěvníků a jeho omítka má na sobě řadu starých kamuflážních vrstev z eternalových barev. Také samotná omítka utrpěla během let četné šrámy - někde se pod ní dostala voda a mráz pak vytvořil četné pukliny. Proto jsme se rozhodli pro radikální povrchovou opravu celého řopíku. Nejprve odsekat části uvolněných omítek, z kvalitní omítky odstranit vrstvu starých barev. Následně celý objekt vybavit novými kvalitními omítkami s tmavošedým probarvením - tak vypadalo původní zbarvení řopíků v prostoru Stachelbergu v roce 1938.

         S pracemi jsme začali před koncem října. Uvolněné omítky jsme odstranili sami, vrstvu starých barev ovšem v žádném případě. Tady musel přijít na pomoc moderní postup jakým je tryskání - pískování betonu. Práce se ujala specializovaná firma Martina Hrubeše z Trutnova a výsledek předčil všechna naše očekávání - řopík vypadal opravdu jako nový. To nám umožňuje zahájit práci na nových omítkách.

        Nejprve jsme lepidlem vyspravili díry a trhliny. Pak jsme na celou plochu řopíku nanesli vrstvu lepidla, následně perlinku a poté opět vrstvu lepidla. Tyto práce provedli především Jirka Valenta, Marek Šikola a Kuba Ceral.

         Z postupu prací opět několik fotografií.

 

        

 

Původní vzhled řopíku. Jirka Valenta odsekává uvolněné části omítky.... .... Po jeho zásahu řopík vypadá jak po boji. Nastupuje firma pana Hrubeše. Ochranný oblek připomíná spíše potápěčský skafandr. .... ..... ..... .... ..... ..... Řopík ze všech stran jako nový. Můžeme začít s nanášením omítek.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet