Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Prohlídka pevnosti

Prohlídka se vstupným zahrnuje 3 části:

  1. Vojensko-historickou expozici
  2. Podzemí pevnosti
  3. Vyzbrojený objekt lehkého opevnění

 

 Vojensko-historická expozice

V tomto bunkru se ukrývá vojensko-historická expozice stachelberské pevnosti.Je umístěna v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o unikátní bunkr – svojí kubaturou betonu (3.177m3) představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.

Na prohlídku podzemí je vhodné teplejší oblečení.Vlastní expozice zachycuje výstavbu čs. stálého opevnění z let 1935 – 1938, které bylo budováno především proti hitlerovskému Německu. Ukazuje typy pevnostních objektů a jejich bojové úkoly.  Expozice obnáší řadu moderně řešených panelů s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací. Důležitou součástí jsou modely pevnostních objektů a zbraní, vrcholem pak unikátní plastický stůl stachelberské tvrze s rozměry 8x2,5 m. Fotogalerie »

Každý z moderně řešených panelů se věnuje určitému okruhu pevnosní problematiky.

K shlédnutí je též televizní videoprojekce s pevnostní tematikou.

 Expozici si návštěvníci prohlížejí samostatně, doba trvání cca 30 minut.

Podzemí pevnosti

Ukázka mohutné výztuže pro betonování muničního skladu.Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. 

Jeden z velkých sálů podzemních kasáren s modravou hladinou podzemního jezera. Zde by po dokončení sídlilo velitelství pevnosti.V současné době je zpřístupněno cca ¾ km rozestavěného podzemí. Návštěvník tak má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů. Podařilo se zachránit a uchovat některé naprosto unikátní části zařízení staveniště, např. originální posuvné bednění pro betonáž sálu z roku 1938. Zároveň jsou budovány ukázky některých dalších pracovišt (výstavba mohutného lešení v sále, trhací práce, doprava materiálu a pod.). Fotogalerie »

Prohlídka podzemních prostor probíhá pod vedením a s výkladem průvodce, doba trvání cca 50 minut.

Vyzbrojený objekt lehkého opevněníVyzbrojená pevnůstka.

Je ukázkou pevnůstky („řopíku“) jak vypadala připravená k boji za mobilizace v září 1938. Výzbroj tvoří 2 kulomety uložené v lafetách. Z výstroje jsou instalovány mimo jiné 2 Kulometná výzbroj v lehkém objektu.zrcátkové periskopy, umožňující pozorování okolí, ruční ventilátor na výměnu vzduchu, pancéřové a mřížové dveře apod. Objekt je maskován vícebarevným nátěrem, obklopen jednořadou protipěchotní překážkou.Prohlídka pevnůstky je s průvodcem, doba trvání cca 15 minut.

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet