Dělostřelecká tvrz
Stachelberg
vojenské muzeum

Aktuálně

» další novinky
Stachelberg na Facebook

Internetové připojení v areálu Stachelbergu zdarma
Největší dělostřelecká pevnost v Československu

Rozhledna Eliška na Stachelbergu

Již v minulém roce jsme informovali o chystané výstavbě rozhledny na Stachelbergu v roce 2014. Rozhledna bude postavena v rámci projektu "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis". Investorem je město Trutnov, partnerem projektu Euroregion Glacensis, generálním dodavatelem stavby firma ELEKTROIN s.r.o. Náchod. Hodnota díla je 2.672.600,- Kč, termín dokončení v říjnu, slavnostní otevření rozhledny v listopadu 2014.

Čas se naplnil a v dubnu 2014 byla stavba zahájena. Nejprve výkop základů, v květnu pak poměrně složitá betonáž základové desky. Poté následovala přestávka a vlasní stavba rozhledny se rozběhla po 10. srpnu. Pro dokreslení průběhu výstavby přikládáme postupně řadu fotografií.

Je 23. srpna. Středový pilíř se schodištěm vyrostl do výšky 9 metrů a stavebníci navezli první díly dřevěné konstrukce rozhledny - viz fotografie. Vyzvěděli jsme, že na dřevěnou konstrukci je potřeba 280 kmenů borovice a rozhledna bude mít 104 schody.

Čas pokročil.  Je 28. srpna a začíná stavba dřevěné konstrukce rozhledny - v první etapě do výšky devíti metrů. Místo dlouhých komentářů opět řádka fotografií.

V polovině září se výstavba přehoupla přes dolní plošinu ve výši cca 9 metrů. Kolem 20. září už stavitelé překonali polovinu výšky celé rozhledny - mají hotovo asi 18 metrů - viz poslední fotografie.

Po 20. září začali stavět další část středového schodiště a u paty rozhledny skládají poslední sekci, na které už bude vyhlídková plošina.

Je 8. října a finišují práce na vrcholových částech rozhledny, které se ovšem montují na zemi. Jedná se o poslední blok s vyhlídkovou plošinou a samostatně se montuje střecha  rozhledny. Vše má být v nejbližších dnech jeřábem usazeno na vrchol.

Je 11. října a rozhledna Eliška na Stachelbergu je výškově dokončená - včetně střechy! Přenesení bloku s vyhlídkovou plošinou a střechy pomocí jeřábu.

Ve dnech 25. až 28. října prováděla stavební firma už závěrečné povrchové úpravy okolí rozhledny. Na státní svátek 28.října pořizujeme první krásné snímky z Elišky - viz poslední fotky.

Dne 3. listopadu proběhla úspěšně kolaudace Elišky.

Slavnostní zprovoznění rozhledny 11. listopadu najdete v rubrice "Aktuálně".

Provozní doba

otvíráme
30. - 31. března
duben
sobota, neděle
květen
sobota, neděle, svátek
 
otevřeno
10-17 hod., březen,duben 10-16 hod.
 

Vstupné

Dospělí
120,-
Děti (6-15 let)
60,-
Rodinné vstupné: 300,-
odečítá se jedno dítě
 

Informace

Holzknecht
731 629 531
Kejzlar
776 172 350

Objednávky zájezdů

Holzknecht
731 629 531

holzknecht[a]bunkry[.]cz
 
 
 
UFFO - Společenské centrum Trutnovska
Kraj HK
BScom.cz
Areál Bret HD Internet