Aktuálně probíhá projekt ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!”. Odkaz zde.
Děkujeme za podporu!
Jako ve většině objektů, i v bunkrech se měly nacházet rozvody vodoinstalace. My se snažíme ji zrekonstruovat dle archivních podkladů i průzkumu linie.

ČERPADLO SIGMUND ROYAL

Opevnění bylo zásobováno pitnou vodou nejčastěji vlastními studnami uvnitř objektů. Používaly se nejčastěji tři typy čerpadel, a to od firem Kunz (čerpadlo Buldog), Sigmund (čerpadlo Royal) a Jan Vítěz (čerpadlo Mirakel). Všechna tato čerpadla jsou si podobná, fungují na stejném principu. Pro ruční pohon slouží kolo, dále ale byl možný i motorický pohon. V našem objektu T-S 81a se měl podle původních podkladů nacházet model od firmy Jan Vítěz. K němu však nejsou dostupné výkresy a ani není známý žádný dochovaný kus. Rozhodli jsme se tak, že pro rekonstrukci bude vhodný jakýkoliv model čerpadla, které se v opevnění prokazatelně používalo.

Počátkem roku 2021 se nám podařilo získat originální čerpadlo Sigmund Royal. To Je to v současné době těžko sehnatelný kousek. Dostali jsme ho darem od společnosti Studnařství POŽI, jmenovitě přímo od jejího majitele, pana Žižky. Za tento velkorysý dar mu velice děkujeme!

Čerpadlo je potřeba zrenovovat - opravit a mírně upravit. Oslovili jsme společnost Sigma a nyní se pracuje na jeho renovaci. Těšíme se, až vám budeme moct představit první výsledky práce.


LITINOVÝ MYCÍ ŽLAB

V roce 2021 se nám podařilo získat litinový žlab na mytí (nejen) rukou. Má stejný tvar a rozměry, jako žlab, který se měl nacházet v našem objektu. Celý jsme ho zrenovovali. Obrousili rez a zbytky staré barvy. Části, ve kterých se odloupal původní smalt jsme též vybrousili a opravili tmelem. Poté jsme tento vnitřní povrch důkladně vyčistili a přestříkali speciálním bílým lakem na smalt. Ke žlabu jsme se také nechali vyrobit podle dochovaných originálních kusů nohy. na kterých bude stát. Aktuálně je tak v podstatě připravený k osazení na objekt.


LITINOVÝ SPLACHOVACÍ ZÁCHOD

Většina pěchotních srubů měla mít ve svém interiéru i splachovací záchody. Což v tehdejší době nebyla samozřejmost ani u běžných domů. Záchody se  však mohly používat až v případě boje, takže si jich osádka moc neužila. Podle dobové fotografie přesně víme, jaký typ mísy byl v opevnění používán. Bohužel však není známý žádný dochovaný kus. K rekonstrukci jsme se tak rozhodli použít jiný litinový záchod, který je podobný a je šance ho ještě někde najít. Tento typ je také použitý ve většině jiných muzeí.

V současnosti se nám podařilo získat oba záchody a postupně je renovujeme.


LITINOVÝ SPLACHOVAČ MIKADO

K splachovacímu záchodu nezbytně patří i splachovač/splachovací nádržka. V opevnění se používaly litinové nádržky různých typů. Jediným známým typem, o kterém prokazatelně víme, že se v bunkrech vyskytoval, je Mikado od firmy Roedl. Tyto splachovače jsme se tak rozhodli naistalovat i do našeho muzea. Sehnat je však v dnešní době vůbec nebylo jednoduché. Děkujeme tak Mirku Říhovi za dar jednoho kusu.

V současné době připravujeme renovaci splachovačů.