Další unikátní projekt na Stachelbergu!

Díky Modelárně Nemošice jsme zahájili výrobu odlévané střílny pro kanon L1.

Už zhruba před rokem jsme ve spolku začali řešit kanonovou střílnu pro náš objekt T-S 81a. Prozkoumali jsme současnou situaci a zjistili následující, všechna muzea opevnění se střílnou pro kanon L1 mají buď originál z roku 1938, nebo více, či méně povedený svařenec. Některá muzea ani nemají střílnu z kovu, ale jiného materiálu.

Nás od začátku lákala možnost odlitku. Odlévaná střílna je nejvíce podobná originálu, tomu jsme se chtěli co nejvíce přiblížit. Začali jsme tedy zjišťovat aktuální cenu, která samozřejmě není vůbec nízká. Běžná cena za jednu střílnu přesahuje půl milionu korun. Musí se totiž nejdříve vyrobit modelové zařízení na všechny tří díly, poté tyto modely dopravit do slévárny, tam vyrobit podle nich formy a díly odlít. Nakonec je třeba ještě odlitky opracovat, aby šly díly sešroubovat dohromady a byly připravené na instalaci kanonu L1.

 

Taková částka byla a stále je bez dotací, nebo podpory jiných subjektů mimo naše finanční možnosti. Vzdát jsme se ale nechtěli, a tak jsme začali jednat. Naštěstí nám brzy po oslovení nabídl pomoc spolumajitel Modelárny Nemošice, pan Richard Jírek. Přišel s nabídkou, výroby dřevěných modelů ve své společnosti za velmi přátelskou cenu. S panem Jírkem jsme si v první polovině listopadu plácli a výroba modelů mohla začít. Modely jsou určené pro vícenásobné použití, takže pokud by mělo nějaké jiné muzeum zájem o odlité střílny, rádi jim výrobu zařídíme.

Po necelých třech měsících máme hotovo a vy si můžete prohlédnout postup výroby a výsledek naší spolupráce na přiložených fotografiích. Celé modelové zařízení je vyrobené podle původních výkresů, nic nebylo upraveno. Každý rozměr a úhel přesně sedí.

Tímto bychom chtěli velice poděkovat společnosti Modelárna - NEMOŠICE s.r.o., všem jejím zaměstnancům a jmenovitě především panu Richardu Jírkovi, díky jehož ochotě jsme mohli vůbec tento unikátní projekt uskutečnit.

Nemošická modelárna je rodinnou firmou, pracuje zde stálý tým odborníků, kteří ke své práci přistupují svědomitě a s láskou k řemeslu. Nevyrábí ale pouze slévárenské modely, z různých materiálů jsou schopni vyrobit nejrůznější přípravky, kopyta nebo šablony. Věnují se ale také výrobě forem a speciální truhlářské práci. Některé výrobky můžete vidět na jejich webových stránkách http://www.modelarna.com/cz

V současnosti už jsou naše modely ve slévárně a připravuje se odlití. Až budeme mít hotové odlitky, zveřejníme další fotografie z výroby.