V listopadu a prosinci vypravujeme každou sobotu do podzemí jednu prohlídku od 13:00. 

Děláme na pěchotním srubu T-S 81a Na hřebeni

ZAČALI JSME DĚLAT OMÍTKY NA OBJEKTU T-S 81 A.

Po letech dělání v podzemí a areálu tvrze Stachelberg jsme se pustili do práce na dalším objektu. Rozhodli jsme se rekonstruovat objekt T-S 81a s krycím názvem Na hřebeni, který se nachází na západním křídle naší tvrze. Postupně hledáme a vyrábíme různé prvky a vybavení do objektu. Kromě toho jsme ale začali v létě i pracovat na samotném bunkru.

Nejdříve bychom chtěli dát dohromady objekt zvenčí. Protože se původní omítky nacházely v havarijním stavu a hrozil tak neustále pád jejich částí na kolemjdoucí turisty, začali jsme právě jejich opravou. V místech oblouků bylo poškození tak velké, že došlo dokonce až ke korozi betonu. Během letních prázdnin a části podzimu se nám podařilo podstatnou část povrchů opravit a srovnat. Museli jsme téměř všude vymodelovat nové oblouky, okapničku na krakorci, opravit "zuby" u střílen... Nyní už počasí nedovoluje venku pokračovat, a tak práci na exteriéru musíme pozastavit. V příštím roce bychom rádi takto opravili zbytek bunkru, doplnili ho háky (prasečími ocásky), které jsme si nechali u kováře vyrobit, a poté na něm udělali fasádu ve hrubosti, která se na některých částech zachovala z roku 1938. I barva bude odpovídat dochovaným částem. Celý objekt tak nakonec bude tmavě šedý. 

V současné době dokončujeme izolaci nových oblouků, přes které by jinak mohlo do objektu zatékat, a přesouváme se s prací do interiéru objektu. I tam je potřeba opravit stropy a stěny, ale ještě předtím také vytvořit provizorní elektroinstalaci, abychom uvnitř vůbec mohli něco dělat. Kromě toho budeme přes zimu v naší dílně vyrábět oboje pancéřové dveře s futry a renovovat některé prvky a exponáty, kterých tedy bohužel naše muzeum moc nevlastní... Než osadíme na objekt pancéřové dveře, střílny a zvon pro těžký kulomet, tak neplánujeme umístění jakýchkoliv exponátů do bunkru.

Jsme rádi, že se nám v tomto roce podařilo udělat takto velkou část objektu. Původně jsme s tím ani nepočítali. Děkujeme také za pomoc všem, co nám v průběhu práce přišli pomoct. ;) 

Dosavadní průběh práce na pěchotním srubu dokumentují jako vždy fotografie níže.