V listopadu a prosinci vypravujeme každou sobotu do podzemí jednu prohlídku od 13:00. 

Máme originální lafetu k L1!

KOUPILI JSME ORIGINÁLNÍ LAFETU KANONU L1.

Není žádným tajemstvím, že se snažíme získat originální výzbroj a výstroj na objekt T-S 81a. Bohužel, v současné době je šance na získání některých takových věcí téměř nulová. Třeba po lafetě pro dvojče těžkých kulometů (kdybyste náhodou o nějaké volné věděli, ozvěte se ;) ) pátráme přes rok a zatím absolutně bez úspěchu...

Teď se na nás však usmálo štěstí. Již nějakou chvíli se snažíme v zahraničí získat kanon L1. Úspěch bychom považovali spíše za zázrak, ale i tak se o to budeme nadále pokoušet. Před pár dny nám však přišla od našich kolegů z jiného objektu opevnění nabídka na odkup lafety pro "L jedničku". Lafetu v minulosti legálně získali ve Francii a vzhledem k tomu, že sami už kanon v pokročilé fázi renovace mají, rozhodli se nám ji nabídnout. Moc dlouho jsme neváhali, rozbili prasátko, dokonce i někteří členové půjčili své vlastní peníze a lafetu zakoupili. Lafeta je na výrobu určitě jedna z nejnáročnějších částí. A možnosti, kde ji koupit, zkrátka nejsou. I když částka samozřejmě nebyla zrovna nízká, byla to pro nás nabídka, která se neodmítá a jsme za ni kolegům vděční.

Nezkušenému oku může z fotografií připadat, že je lafeta úplně zkorodovaná, a tudíž nepoužitelná. No, sami jsme od našich kamarádů a příbuzných slyšeli nemálo řečí, jak můžeme dát tolik peněz za kus rezatého šrotu. :) Každopádně, lafeta je pořád v pěkném stavu. Jsou muzea, která ji měla v daleko více poničenou a dokázali ji zrenovovat do stavu, kdy vypadá, jako by ji před pár dny ve Škodovce vyrobili. Samozřejmě, že si renovace vyžádá nemalé investice a zabere mnoho času. S tím však počítáme. Nadále se také budeme snažit najít další části kanonu, nebo ideálně téměř kompletní kus. Držte nám palce. ;)

K samotné lafetě, jistě si každý všimne, že je na ní něco zvláštního. Byla totiž použita v objektu bez střílny na jisté pivotové lafetě, která je k originální lafetě L1 připevněna. Čísla jednotlivých částí lafety zatím s určitostí neznáme, a tak nedokážeme říct, ze které série kanon byl a zda se v minulosti nacházel i v nějakém objektu našeho opevnění. 

V neposlední řadě bychom rádi ještě upřímně poděkovali společnosti Etigraf ze Dvora Králové, která nám zdarma zapůjčila na dopravu jejich dodávku. Velké díky patří také Tadeáši Martínkovi a Davidu Šolínovi za složení lafety. Této pomoci si upřímně vážíme a zachránila nás. :)

Níže si můžete prohlédnout fotografie, nejen z přepravy.