Informace o objízdné trase na Stachelberg zde.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Nová střílna pro dvojče těžkých kulometů

NECHALI JSME SI VYROBIT NOVOU STŘÍLNU PRO DVOJČE TĚŽKÝCH KULOMETŮ.

Když jsme si v minulém roce nechali odlít střílnu pro kanon L1, došli jsme k jednoznačnému závěru. Stávající replika pro zbraň M (dvojče těžkých kulometů) nemůže na objektu T-S 81a zůstat. Byla vyrobena před mnoha lety, kdy nebylo k dispozici mnoho výkresů. V první řadě je na této střílně na první pohled vidět, že se jedná o svařenec, hrany jsou ostré a povrch celkově hladký. Abychom tak střílnu upravili do použitelné podoby, museli bychom ji nejdříve vybourat, vyhrát si s ní, a pak osadit zpět. I tak by však výsledek nebyl dokonalý. Nakonec jsme se proto rozhodli, že se tento postup nevyplatí a bude lepší vyrobit střílnu znovu a pořádně. Požádali jsme o pomoc město Žacléř. To nám vyhovělo a výrobu střílny nám zafinancovalo, za což jsme upřímně vděční a moc děkujeme.

Kvůli současné situaci na trhu a probíhající nucené uzavírce našeho muzea jsme museli zavrhnout možnost střílnu odlít. V dnešní době však už naštěstí existují technologie, pomocí kterých lze upravit povrch svařence, aby skvěle simuloval odlitek. A také hlavně existuje člověk, který dokáže s kovem doslova zázraky a střílnu byl ochotný vyrobit. Za což mu patří velké díky. 

Výroba zabrala něco málo přes 200 hodin a celý její průběh si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže. Podle nás to určitě stojí za zhlédnutí.

Rádi bychom střílnu na objekt osadili ještě v tomto roce, tak snad se zadaří. Stále také hledáme lafetu pro dvojče těžkých kulometů, která by měla být ve střílně instalovaná. Pokud tedy máte nějaké informace o tom, kde by se dala sehnat, budeme rádi, když se nám ozvete.

Tuto akci podpořilo finančně město Žacléř. Děkujeme!
Stará replika střílny pro dvojče těžkých kulometů. Na první pohled jsou patrné velké rozdíly v porovnání s novou replikou - především tedy ostré rohy.

VÝROBU STŘÍLNY SPOLUFINANCOVALO