V listopadu a prosinci vypravujeme každou sobotu do podzemí jednu prohlídku od 13:00. 

Repliky elektroinstalačního materiálu

DOSTALI JSME REPLIKY ELEKTROINSTALAČNÍHO MATERIÁLU.

V objektech těžkého opevnění byla rozvedena elektrická energie. Sehnat ale v dnešní době originální součásti elektroinstalace, jako třeba světla, vypínače a krabičky, je poměrně náročné. Pár kusů se sice výjimečně objeví, ale nakoupit jich dost pro jeden celý bunkr je téměř nereálné. Vzhledem k tomu, že chceme mít na objektu T-S 81a elektroinstalaci rozvedenou pokud možno přesně tak, jak by měla podle archivních dokumentů být, rozhodli jsme se pro výrobu replik. Elektroinstalaci pro jeden objekt dodávala vždy jedna firma, kdybychom v něm tak měli mix sice originálních, ale různorodých krabiček a vypínačů, nepůsobilo by to podle našeho mínění příliš dobře.

Nechali jsme se inspirovat kolegy z T-S 19, kterým patří velké díky, a vytvořili podle originálních kusů modely pro 3D tiskárnu. Tyto modely vytvořil Robert, jeden z našich členů. Náš spolek bohužel nemá ve svém majetku 3D tiskárnu, proto jsme požádali o pomoc společnost Prusa Research. Tam nám ochotně vyhověli a bezúplatně natiskli všechny krabičky a vypínače pro vybavení objektu T-S 81a. Celkem to bylo více než 350 dílů! Za tuto pomoc jim velmi děkujeme!

Na vytištěných modelech bude ještě mnoho práce. Některé bude nutné přebrousit, přetmelit a opatřit svrchní tmavě hnědou až černou barvou, jiné jen nabarvit. Výtisky byly totiž dělány dvěma různými technologiemi. Technologie FDM vyžaduje následnou povrchovou úpravu, jsou na ní totiž vidět jednotlivé vrstvy materiálu. Narozdíl od toho metoda SLA zajišťuje hladký povrch a není tak potřeba ho upravovat. Máme tak na dlouhé zimní večery co dělat. :)


ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL BEZÚPLATNĚ VYTISKLA SPOLEČNOST