Informace o objízdné trase na Stachelberg zde.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Výroba zvonu pro těžký kulomet

NECHALI JSME SI VYROBIT ZVON PRO TĚŽKÝ KULOMET!

Při prvním pohledu na objekt T-S 81a musí být každému jasné, že na jeho střeše něco chybí. Tou chybějící věcí je pancéřový zvon. Součást snad každého pěchotního srubu a nezbytný prvek pro větší rekonstrukční práce na objektu. Bez něj by bunkr nikdy nevypadal dokončeně, hrozilo by vniknutí do interiéru nezvanými návštěvníky a také by skrz šachtu pro zvon dále zatékalo. Tento problém jsme tak museli začít řešit už při zahájení prvních investic do objektu.

Jako nejvhodnější technologii jsme se rozhodli vybrat tzv. ,,dvoupláštˇ". Vnitřní a viditelnou vnější část zvonu vyrobit z plechu, prostor mezi plášti vyplnit betonem. Obdobná technologie byla použita už na objektech MO-S 33, T-S 1a nebo třeba tvrzích Skutina a Bouda. Touto technologií lze vyrobit zvon, který má stejný tvar jako originální odlité zvony a je i skvěle připraven na instalaci vnitřního zařízení. Kromě toho je zde také dobrý poměr cena/výkon.

Jelikož náš spolek nedisponuje halou ani výrobním zařízením pro výrobu tak velké věci, jako je zvon, bylo nám od začátku jasné, že bude nutné výrobu někde zadat. A protože se v Trutnově nachází společnost Kasper Kovo, která je známá tím, že dokáže z kovu vyrobit snad cokoliv, nemuseli jsme moc dlouho přemýšlet nad tím, koho oslovíme. Požádali jsme proto o schůzku majitele společnosti, pana inženýra Rudolfa Kaspera a představili mu svůj záměr. Pan Kasper nás ochotně přijal a rozhodl se nám pomoct a zvon vyrobit za velmi přátelskou cenu.

Tím byl první problém vyřešen a mohli jsme se pustit do řešení dalšího, kterým byly samozřejmě finance. I přes přátelskou cenu stojí výroba zvonu poměrně mnoho peněz. Zkusili jsme tak oslovit několik společností z Trutnova a okolí a podstatná část z nich se rozhodla do tohoto našeho projektu finančně zapojit. Díky tomu se nám podařilo potřebnou část financí získat a mohli jsme se pustit do ostré přípravy výroby.

Výroba

Před samotnou výrobou je samozřejmě nutné mít podle čeho vyrábět. Naštěstí však máme z archivu originální dokumentaci. Tu Robert překreslil do PDF, aby ověřil, že neobsahuje chyby a upravil výkresy přímo pro objekt T-S 81a. To zabralo poměrně dlouhou dobu, výsledkem však byly kompletní výkresy pro výrobu, které jsme mohli odeslat do firmy.

Na jejím základě postupně konstruktéři vytvořili 3D model zvonu, který byl už poskládaný z jednotlivých výrobních dílců. Po jeho kontrole a schválení jsme mohli vše pustit do výroby. Byl objednán veškerý potřebný materiál, takže hlavně plechy a speciální na zakázku stočená dna na vrchlík. Následně pak už byly z plechů vyřezány potřebné tvary, které mohli pracovníci firmy stočit a posvařovat dohromady. Postup výroby nejlépe ukazují fotografie níže.

I když zvon nemáme odlitý z ocelolitiny, přeci jen pár odlitků se na něm najde. Konkrétně jsou tam čtyři. Dvě loga Škoda a dvě imitace upálených čepů. Modely nám poskytli kolegové z MO-S 33. Samotné odlitky nám pak odlil a daroval  pan Marco Kyncl z Komerční slévárny Turnov

A co bude se zvonem dál? Na jaře plánujeme  prostor mezi plášti vylít betonem a na přelomu jara a léta ho převézt a osadit na objekt. Tam bude také provedena finální povrchová úprava. Už teď se na to těšíme!

Poděkování

Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na výrobě podíleli a pomohli tak vzniku zvonu pro pěchotní srub T-S 81a, speciálně těmto lidem a institucím:

Ing. Rudolf Kasper, jednatel Kasper Kovo (zdroj: hn.cz)
Vyjádření Ing. Rudolfa Kaspera (Jednatel Kasper Kovo)

,,Když se na mě nadšenci ze spolku Stachelberg obrátili, dlouho jsem neváhal a přemýšlel jsem, jak bychom jim mohli my, jako firma Kasper Kovo, pomoci s výrobou zvonu pro těžký kulomet. Nějakou dobu trvalo, než jsme si ujasnili zadání a než jsme vlastně přišli na to, jak věrnou kopii zvonu vyrobit, protože výrobní podmínky jsou dnes úplně jiné, než byly tenkrát, když se pevnosti projektovaly a realizovaly. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo kopii vyrobit, nebyla to pro nás úplně typická zakázka. Na druhou stranu, vzhledem ke tvaru zvonu, pracujeme s podobnými dílci u tlakových nádob, takže to pro nás bylo vlastně takové zpestření. Jsem rád že se nám to společně povedlo a věřím, že to pomůže k  větší návštěvnosti a tvrze Stachelberg."


FOTOGRAFIE Z VÝROBY


VÝROBA ZVONU PROBĚHLA VE SPOLEČNOSTI KASPER KOVO, S.R.O.

PARTNEŘI PROJEKTU

DĚKUJEME!