Informace o objízdné trase na Stachelberg zde.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Osadili jsme zvon pro těžký kulomet

OBJEKT T-S 81A DOSTAL REPLIKU ZVONU PRO TĚŽKÝ KULOMET.

Před nedávnou dobou jsme informovali, že jsme si nechali vyrobit repliku zvonu pro těžký kulomet na objekt T-S 81a. Samozřejmě jsme nechtěli, aby zvon dlouho někde ležel a v podstatě hned po dokončení začali plánovat, co s ním dále. V první řadě bylo nutné vyřešit, čím vyplníme prostor mezi plášti. Repliky zvonů, které se touto technologií vyráběly, jsou vyplněny buď klasickým betonem, nebo montážní pěnou. Ani jeden materiál nám však nepřipadal ideální. Kdybychom dvouplášť vyplnili betonem, byl by zvon moc těžký a měli bychom problém ho dostat na objekt. Navíc by se také zevnitř rosil. V případě vyplnění pěnou by byl zvon lehký a dobře odizolovaný. Ale pěna zase nezabrání zvonění. Při poklepání na zvon by muselo být každému jasné, že je z plechu. Přišli jsme proto s vlastním řešením, vyplnit zvon polystyrenovým betonem, který kombinuje výhody obou zmíněných řešení. Tady bychom moc rádi poděkovali společnosti EKOSTYREN, s.r.o. a jmenovitě jejímu majiteli, Ing. Brunovi Buchtovi. Tato společnost nám darovala jejich produkt, Ekostyren, což je speciálně upravená drť pěnového polystyrenu pro výrobu lehkého betonu. Celkově jsme dostali množství potřebné pro vyplnění celého dvoupláště a i většiny šachty okolo zvonu. 

Když jsme tedy vymysleli materiálové řešení, mohli jsme se pustit do práce. Začali jsme tím, že jsme v areálu firmy Kasper Kovo vyplnili zvon lehkým betonem z Ekostyrenu. Ten zhruba dva týdny tvrdnul. Pak jsme na bunkr začali navážet potřebný materiál a připravili v desce, kryjící zvonovou šachtu, otvory pro její vyzvednutí. 6.-7. května probíhalo samotné osazení a zabetonování. V sobotu brzy ráno najeli do firmy Kasper Kovo dvě vozidla V3S, nákladní vůz pana Petra Nývlta a autojeřáb společnosti Karel KULT STAVO s.r.o. - kamionová doprava, a naložila zvon. Následoval převoz k pěchotnímu srubu T-S 81a po nepříliš kvalitní cestě. Vše se naštěstí i přes nepříznivé deštivé počasí podařilo na výbornou a zvon dorazil k objektu. Když se podařilo autojeřábu vyjet po příkrém svahu na střechu bunkru a vyzvednout na ni i samotný zvon, všem nám spadl velký kámen ze srdce. Dále jeřáb musel odstranit ze šachty železobetonovou desku a mohli jsme se pustit i do samotného osazování. Chvíli to trvalo, ale nakonec se nám podařilo zvon usadit do správné polohy. Dokonce se nám i umoudřilo počasí a zbytek dne už bylo krásně. Následovalo tak míchání lehkého betonu, kterým jsme vyplnili téměř celý prostor mezi zvonem a šachtou. Na vrchních zhruba 30cm jsme už použili poctivý železobeton. Dobetonováním pak tato velká pracovní akce skončila. 

Po vytvrdnutí betonu provedeme na zvonu a v jeho okolí finální povrchovou úpravu. Pak už bude kompletně hotovo.

Na závěr bychom rádi ještě poděkovali za pomoc všem, co se pracovní akce zúčastnili a zejména pak společnosti Karel KULT STAVO s.r.o. - kamionová doprava a Petru Nývltovi za to, že byli ochotní nám za přátelskou cenu pomoct s dopravou a osazením zvonu o víkendu, za nepříznivého počasí a navíc ve velmi náročném terénu. Vážíme si toho! 

MATERIÁL NA BETONÁŽ DAROVALA SPOLEČNOST EKOSTYREN, S.R.O.

VÝROBA ZVONU PROBĚHLA VE SPOLEČNOSTI KASPER KOVO, S.R.O.

PARTNEŘI PROJEKTU

DĚKUJEME!