Informace o objízdné trase na Stachelberg zde.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Nový život čerpadla Royal

ČERPADLO SIGMUND ROYAL DOSTALO NOVÝ ŽIVOT.

Před téměř třemi lety jsme získali jeden velmi cenný exponát, originální pevnostní čerpadlo Royal od firmy Sigmund. Tehdy jsme měli opravdu obrovské štěstí, v první řadě proto, že jsme čerpadlo vůbec našli. V druhé pak proto, že její původní majitel, pan Žižka, po našem oslovení a vysvětlení situace moc dlouho neváhal a rozhodl se nám pumpu darovat. O tom jsme již informovali ve dřívějším článku. Od této doby čerpadlo poměrně dlouho leželo v naší dílně a sedal na něj prach. Ani na chvíli jsme na něj však nezapomněli a neustále přemýšleli, jak uskutečnit jeho nutnou renovaci. Několik původních dílů totiž u čerpadla chybělo a celkově vyžadovalo mnoho péče. Nechtěli jsme akci uspěchat, lepší později a pořádně, než brzy s horším výsledkem.

V minulém roce jsme narazili na pana Romana Ďurinu, který se již dlouhou dobu věnuje renovaci ručních pump na vodu. Věřili jsme, že to je člověk, který dokáže náš Royal dát dohromady jako v dnešní době asi málokdo. Požádali jsme jej proto, zda by měl zájem se renovace ujmout. Pan Ďurina okamžitě souhlasil, a tak jsme se mohli pustit do akce. Připravili jsme komplexní projekt s názvem ,,Rekonstrukce dobové vodoinstalace v pěchotním srubu T-S 81a". Jedním z jeho hlavních cílů je právě kompletní odborná renovace našeho čerpadla. Jelikož je renovace čerpadla finančně náročná, požádali jsme o dotaci na spolufinancování tohoto projektu Královehradecký kraj a rada i zastupitelstvo naši žádost schválilo.

Ihned po schválení dotace jsme čerpadlo převezli do Veselí nad Lužnicí k panu Ďurinovi a ten se s radostí pustil do práce. Není nutné zde podrobně popisovat postup renovace, ten si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích, nebo videu, které z práce vzniklo. Určitě doporučujeme jeho zhlédnutí, je opravdu velmi zajímavé.

Rádi bychom zde ještě jmenovitě poděkovali lidem, kteří se nejvíce zasloužili na tom, že jsme mohli tento projekt vůbec realizovat. Díky jejich pomoci se pěchotní srub T-S 81a zařadí mezi velmi úzkou skupinu objektů pohraničního opevnění s osazeným čerpacím zařízením Sigmund Royal, které je navíc profesionálně zrenovované a plně funkční. Děkujeme!

Vlevo snímek z nalezení čerpadla (Spy, 2021), vpravo pak pohled na složený zrenovovaný Royal.
Stanislav Žižka

Darování originálního pevnostního čerpadla Sigmund Royal.

Roman Ďurina

Celková profesionální renovace čerpadla od A do Z s důrazem na zachování originálního vzhledu.

Petr Hofman

Odborná konzultace renovace, poskytnutí informací o historii společnosti Sigmund a čerpacím zařízení Royal.

Děkujeme tímto také Královehradeckému kraji za významnou pomoc!

VIDEO Z RENOVACE


FOTOGRALERIE


PROJEKT BYL SPOLUFINANCOVÁN KRÁLEOVEHRADECKÝM KRAJEM

ČERPADLO DAROVALO STUDNAŘSTVÍ POŽI S.R.O.