Renovace kanonu L1

PRVNÍ PROVEDENÉ RENOVAČNÍ PRÁCE NA KANONU L1.

Jak asi skoro všichni víte, díky neuvěřitelné podpoře mnoha z vás v rámci akce ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!" se podařilo našemu spolku v letošním roce zakoupit v podstatě kompletní pevnostní kanon L1 výrobního čísla 469. Kanon je sice až na drobnosti kompletní, je ale více než jasné, že na něm bude potřeba provést mnoho práce, abychom ho dostali do ideálního stavu.

Na začátku bylo nutné rozebrat, zkontrolovat a vyčistit hlavní části zbraně. Následně kanon složit, nainstalovat do střílny a ověřit, že vše funguje jak má. Na tuto práci jsme si sami kvůli chybějícím zkušenostem i strojnímu zázemí netroufli, požádali jsme proto o pomoc pana Šefce, který má již s touto prací na kanonu zkušenosti a především je to velmi šikovný kovoobraběč. Hlavní pohyblivé součásti i střílnu si převezl k sobě do dílny a začal pracovat.

Nejdříve byly laserem tyto díly očištěny, následně částečně rozebrány. Velmi nás potěšilo, když jsme zjistili, že vnitřnosti kanonu jsou skoro jako nové. V odlehčovačích bylo nutné vyměnit ložiska. Na nich jezdí horní lafeta po dolní a jelikož vyčnívají z odlehčovačů ven, byla tato ložiska trochu zkorodovaná. Ostatní součásti odlehčovačů pak vypadaly, jako by je tam dali montéři ve Škodovce před pár dny. Ve stejně výborném stavu se pak nachází i odměrové řididlo (převodovka) a náměrové řididlo (vyvažovače) zbraně. V zachovalém stavu jsou i kluzné plochy, bez rozsáhlé hloubkové koroze. 

Díky těmto skutečnostem mohlo být přikročeno k instalaci kanonu do střílny, kterou jsme si roku 2021 nechali odlít. Výsledek potvrdil, že je replika střílny vyrobena správně. Po vyladění vzdálenosti mezi koulí a kolébkou kanon krásně jezdí ze strany na stranu, nahoru i dolů, jak ostatně potvrzuje i přiložené video ze zkoušky pohyblivosti.

Nyní, když se podařilo kanon dát po strojařské stránce dohromady, můžeme vše převézt zpět k nám do Trutnova, kde bude renovace postupně pokračovat. Budeme čistit další díly a následně dostanou i finální povrchovou úpravu. Vzhledem k tomu, že dílů je mnoho a na práci si chceme dát opravdu záležet, bude renovace delší dobu trvat. Jsme ale přesvědčeni, že na dobré věci je vždy potřeba si chvíli počkat a už teď se na výsledek těšíme! :)


Chcete nám pomoct s renovací?

MŮŽETE SE NA TOM TAKÉ PODÍLET

Několik z vás se nás ptalo, zda zorganizujeme sbírku i na renovaci kanonu. To v plánu určitě nemáme. Velmi si vážíme podpory ve sbírce na nákup kanonu, bez které bychom neměli šanci ho získat, renovaci už musíme zvládnout sami. Samozřejmě ale i ta bude velmi nákladná, zatím odhadujeme náklady v řádu několika statisíců. Pokud máte zájem aspoň symbolicky renovaci kanonu finančně podpořit, budeme vám samozřejmě velmi vděční a moc nám to pomůže. Číslo našeho sbírkového účtu je: 43-9769660287/0100. V případě zájmu vám vystavíme potvrzení o daru, případně firmy můžeme uzavřít dárcovskou smlouvu. Blíží se konec roku, tak kdy jindy darovat, když ne teď. :)

Zbylo nám také posledních pár kusů předmětů, které jsme nabízeli v rámci sbírky ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!". Konkrétně se jedná o plecháčky, Zdravé lahve, plátěné tašky a nášivky. Pokud máte zájem podpořit renovaci kanonu a zároveň si odnést něco na památku, případně někomu dát k Vánocům hezký dárek, ozvěte se nám na e-mail sikola@stachelberg.cz nebo nám napište přes naše sociální sítě. Po zaplacení částky Vám odměnu co nejrychleji pošleme. Dopravu máte v ceně.

Na skladě máme opravdu jen posledních pár kusů a další NEBUDOU. V případě zájmu nás tak kontaktujte co nejdříve. ;)