Stěhování a sestavení střílny pro kanon

PŘIVEZLI A SESTAVILI JSME STŘÍLNU PRO KANON.

Je to již více než tři roky od doby, co jsme se rozhodli, že si necháme odlít kompletní střílnu pro zbraň L1. Na jaře 2021 nám naši přátelé v Modelárně Nemošice vyrobili modelové zařízení, následně byla v létě téhož roku střílna v Novém Ransku odlita a opracována. Původně jsme plánovali střílu osadit již v rocr 2021, nebo nejpozději v roce následujícím, jak to tak ale někdy bývá, plány se z různých důvodů mohou změnit. Když už jsme byli pevně rozhodnuti, že ji osadíme v roce 2023,  nastala situace, ve kterou nikdo z nás opravdu nevěřil. Tou situací byla možnost získat originální a téměř kompletní zbraň L1, což se nám díky pomoci veřejnosti a některých firem (mimo jiné opět i Modelárny Nemošice, jmenovitě pana Richarda Jírka) podařilo. Proto jsme se tak rozhodli osazení opět odložit, abychom nejdříve kanon spasovali v dílně se střílnou a vyhnuli se tak možným komplikacím v objektu. Poté již konečně nastal čas přejít k činům a střílnu převézt na pěchotní srub T-S 81a.

V sobotu 20.4.2024 se konala pracovní akce, jejíž cíl byl jasný. Převézt střílnu k objektu T-S 81a, dostat ji do střelecké místnosti, usadit přibližně na své místo a sestavit. Ráno přijela Praga V3S Petra Nývlta, naložila všechny 3 díly střílny (vážící v součtu zhruba 1,3 tuny) a převezla je k bunkru. Následovalo složení a přesun úzkými chodbami do střelecké místnosti, což bylo vzhledem k vysoké váze a neforemnosti odlitků poměrně náročné. Nakonec se však podařilo střílnu po kusech do kasematy dostat lépe, než jsme původně očekávali. Posledním úkolem pro tento den bylo díly nasunout do přibližné polohy finálního umístění a smontovat je dohromady. I to se pomocí zapojení různých zvedáků a lidské síly podařilo, střílna je tak nyní přibližně na svém místě. Postup jako vždy dokumentují přiložené fotografie.

Dále nás bude později na jaře tohoto roku čekat přesné vyrovnání střílny, upevnění ve správné poloze, bednění a samozřejmě betonáž.


fotogalerie