Hluboké podzemí

Okruh "A" - podzemí

Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,4 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat (15 %) Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 778 mužů osádky (kasárna, sklady munice a materiálu, elektrárna, filtrovna apod.) 

V současné době je zpřístupněno cca ¾ km rozestavěného podzemí. Návštěvník tak má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů. Podařilo se zachránit a uchovat některé naprosto unikátní části zařízení staveniště, např. originálního bednění pro betonáž sálu z roku 1938. Zároveň jsou budovány ukázky některých dalších pracovišť (výstavba mohutného lešení v sále, trhací práce, doprava materiálu apod.).

Vstup do podzemí je z objektu muzea T-St S 73 a to v pravidelných intervalech. V hlavní sezóně (červenec, srpen) každých 40 minut, v ostatních měsících každých 60 minut. Prohlídka s průvodcem je součástí okruhu "A" a je v dlouhá přibližně 50 minut. Prohlídka je náročnější, jelikož je potřeba zdolat 186 schodů dolů i nahoru. Teplota v podzemí je přibližně 10-14 stupňů. 

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace