Lehké opevnění + poválečný objekt UŽ-6

Okruh "B" - lehké opevnění + poválečný objekt UŽ-6

Druhým okruhem s průvodcem je prohlídka několika dalších objektů v blízkém okolí našeho muzea. Okruh zahrnuje:

  • Lehký objekt nového typu "A" (někde označovaný jako objekt vz.37 nebo lidově zvaný ŘOPÍK) - je ukázkou pevnůstky, jak vypadala připravená k boji za mobilizace v září 1938. Výzbroj tvoří 2 kulomety uchycené v lafetách. Z výstroje jsou instalovány mimo jiné 2 zrcátkové periskopy, umožňující pozorování okolí, ruční ventilátor na výměnu vzduchu, pancéřové a mřížové dveře apod. Objekt je obklopen jednořadou protipěchotní překážkou. 
  • Lehký objekt nového typu "D" - objekt je uveden do podoby ze začátku 60.let 20.století se zákopovým systémem – mnohé předválečné objekty na jižní hranici Československého státu se stali součástí nově budované obrany. Objekty byly tzv. reaktivovány, byly vybaveny novými typy lafet, novými zbraněmi a nově maskovány. V našem případě zpřístupněný objekt takto v poválečné době upraven nebyl, jedná se tedy o pouhou názornou ukázku návštěvníkům.  
  • Lehký objekt nového typu "A" - objekt je uveden do podoby z dubna roku 1945, kdy se ustupující německá vojska v našem opevnění chtěla bránit. Na přelomu let 1944 a 1945 se německé velení armády snažilo zbrzdil postup sovětské armády. Využili k tomu pevnostní systémy, jež se nacházely na okupovaných územích, a to včetně Československa. Objekt byl jednoduše přizpůsoben tak, že střílny byly zvětšeny, aby se do nich vešly kulomety typu MG 34 a MG 42. Kulomety byly umístěny na polních lafetách, stojících na dřevěných stolcích. Vstup do objektu kryly jednoduché dřevěné dveře. O opevnění na Trutnovsku se v roce 1945 nebojovalo.  
  • ÚŽ-6 (úkryt ženijní), jeden z poválečných objektů stavěných masově v druhé polovině 20.století s expozicí armádní spojovací techniky a palebným palpostem bezzákluzového kanónu vz.59. V expozici v tomto objektu můžete nalézt malou výstavu spojovací techniky.

Časová náročnost "B" okruhu je 60 až 70 minut.

 

partneři

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace