Muzeum je aktuálně uzavřené. Těšíme se na vás v dubnu 2023!

Novinky

Rok 2022 na Stachelbergu 31.12.2022

Rok 2022 na Stachelbergu

V roce 2022 naše muzeum tvrdě zasáhla nucená uzavírka z důvodu opravy silnice. Především díky podpoře Královehradeckého kraje, města Trutnov, města Žacléř, Nadaci ČEZ a mnoha dalších institucí to ale nakonec vlastně vůbec nebyl špatný rok. Podařilo se nám uskutečnit i rozjet několik zajímavých projektů. Další dva velké projekty, na kterých se nyní pracuje, pak zveřejníme v první polovině roku 2022.

Číst více
Repliky elektroinstalačního materiálu 23.11.2022

Repliky elektroinstalačního materiálu

V objektech těžkého opevnění byla rozvedena elektrická energie. Sehnat ale v dnešní době originální součásti elektroinstalace, jako třeba světla, vypínače a krabičky, je téměř nereálné. Pár kusů se sice výjimečně objeví, ale nakoupit potřebný počet stejných kusů pro jeden bunkr je téměř nereálné. Vzhledem k tomu, že chceme mít na objektu T-S 81a elektroinstalaci rozvedenou pokud možno přesně tak, jak by měla podle archivních dokumentů být, rozhodli jsme se pro výrobu replik. Elektroinstalaci pro jeden objekt dodávala vždy jedna firma, kdybychom v něm tak měli mix sice originálních, ale různorodých krabiček a vypínačů, nepůsobilo by to podle našeho mínění příliš dobře.

Číst více
Mimořádně otevíráme! 13.11.2022

Mimořádně otevíráme!

Vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli pro vás mimo standartní listopadovou otevírací dobu otevřít ještě o prodlouženém víkendu 17.-20. listopadu.

Číst více
Osadili jsme střílnu pro dvojče TK 7.11.2022

Osadili jsme střílnu pro dvojče TK

O posledním říjnovém pátku a sobotě se u nás na bunkru konala větší pracovní akce. Hlavní cíl byl jasný. Vybourat starou střílnu pro dvojče těžkých kulometů a osadit novou. Kromě toho ale také uklizení okolí objektu T-S 81a a nařezání dřeva na topení.

Číst více
Rozhledna Eliška v novém kabátě 5.11.2022

Rozhledna Eliška v novém kabátě

V druhé polovině října procházela na Stachelbergu poměrně rozsáhlou údržbou rozhledna Eliška. Dostala nový kabát v podobě nátěru dřevěných konstrukcí. Vše prováděli zaměstnanci společnosti TES 98 pana Martina Zemana, kteří se specializují na tesařské a výškové práce. Údržba již skončila a rozhledna je opět zpřístupněna veřejnosti. Níže si můžete prohlídnout fotografie z realizace.

Číst více
Osadili jsme pancéřové dveře 31.10.2022

Osadili jsme pancéřové dveře

V první polovině října jsme se mimo jiné pustili do další práce na T-S 81a. Na objekt jsme převezli pancéřové dveře a ,,došoupali" je dovnitř. Vzhledem k jejich ne zrovna malé váze si to vyžádalo několikačlenný tým. Nakonec se nám je do bunkru podařilo dostat a začala příprava osazení do dříve zabetonovaných zárubní. Po nasunutí a vyzvednutí heverem jsme je dostali do správné pozice a mohli konečně uplatnit panty. Ty jsme sestavili dohromady a jejich otočnou část přivařili k samotným dveřím. Poté už následovalo uvolnění podepření dveří a první pokus o jejich otevření.

Číst více
Dostali jsme jídlo od EXPRES MENU! 20.10.2022

Dostali jsme jídlo od EXPRES MENU!

I v letošním roce nás společnost EXPRES MENU podpořila darováním kvalitních jídel v celkové hodnotě 5 000,-. Díky tomu můžeme poskytnout dobrovolníkům z našeho spolku k obědu zdravá a chutná jídla.

Číst více
Výroba pancéřových dveří 5.10.2022

Výroba pancéřových dveří

Součástí dotace, kterou jsme dostali od města Žacléř, bylo kromě financování výroby repliky střílny pro dvojče těžkých kulometů i spolufinancování právě výroby jedněch pancéřových dveří. Dříve jsme již informovali, že máme vyrobené zárubně obou pancéřových dveří a jedny z nich, ty pro 15mm silné, se nám i podařilo zabetonovat. Nyní bychom vám rádi ukázali i pár fotografií z výroby samotných dveří. Nejdříve byla vyříznuta ocelová deska o požadovaných rozměrech. Na ni se pak navařil rám z U profilů. Tím vznikla hlavní část celých dveří, na níž už byly navařovány či šroubovány další ,,drobnosti".

Číst více
Nové hadice odvádějící vodu z podzemí 29.9.2022

Nové hadice odvádějící vodu z podzemí

Po letech máme konečně zabezpečené čerpání vody z našeho podzemí. Provizorní řešení hasičskými hadicemi bylo dlouhodobě neudržitelné. Hadice nejsou dělané na neustálé namáhání a postupně praskaly. Rozhodli jsme se tak zakoupit 200m PE trubek a začít čerpat vodu nimi. Tady patří velké díky MARO KOUPELNY Trutnov, která nám poskytla velkou slevu.

Číst více
Nová střílna pro dvojče těžkých kulometů 18.8.2022

Nová střílna pro dvojče těžkých kulometů

Když jsme si v minulém roce nechali odlít střílnu pro kanon L1, došli jsme k jednoznačnému závěru. Stávající replika pro zbraň M (dvojče těžkých kulometů) nemůže na objektu T-S 81a zůstat. Byla vyráběna před mnoha lety, kdy nebylo k dispozici mnoho výkresů. V první řadě je na této střílně na první pohled vidět, že se jedná o svařenec, hrany jsou ostré a povrch celkově hladký. Abychom tak střílnu upravili do použitelné podoby, museli bychom ji nejdříve vybourat, vyhrát si s ní, a pak osadit zpět. I tak by však výsledek nebyl dokonalý. Nakonec jsme se proto rozhodli, že se tento postup nevyplatí a bude lepší vyrobit střílnu znovu a pořádně. Požádali jsme o pomoc město Žacléř. To nám vyhovělo a výrobu střílny nám zafinancovalo, za což jsme upřímně vděční a moc děkujeme.

Číst více
Rozšíření naučné stezky 29.7.2022

Rozšíření naučné stezky

Po dvou letech jsme opět u Nadace ČEZ uspěli s žádostí o podporu projektu výroby tří nových panelů naučné stezky. První naučný panel jsme umístili k pěchotnímu srubu T-S 81a. Starý panel jsme zde museli odstranit, nacházel se totiž přímo na stěně objektu. A protože pracujeme na jeho nových omítkách, nemohl na svém místě zůstat. Některé informace na něm už byly stejně zastaralé, a tak jsme ho chtěli předělat do nové, modernější a profesionálnější podoby. Druhý panel přišel k sousednímu bunkru T-S 81b. I zde byl starý panel přimontovaný na stěnu objektu.

Číst více
Práce na nové omítce T-S 81a pokračuje 25.7.2022

Práce na nové omítce T-S 81a pokračuje

V posledních týdnech jsme se mimo jiné věnovali i omítkám pěchotního srubu T-S 81a Na hřebeni. Minulý rok jsme na podstatné části stěn bunkru opravili jejich povrch a zatáhli je cementovým lepidlem. V letošním roce se nám zatím podařilo na většině této plochy udělat stříkané omítky.

Číst více
Zabetonovali jsme zárubně pancéřových dveří 11.7.2022

Zabetonovali jsme zárubně pancéřových dveří

I když je naše muzeum už bohužel uzavřené, my stále pracujeme na jeho dalším rozvoji. O výrobě zárubní pancéřových dveří pro pěchotní srub T-S 81a jsme informovali již na závěru minulého roku. V posledních dnech se nám první podařilo převézt a osadit na objekt. Konkrétně jsme zabetonovali zárubně v pořadí od vchodu druhých dveří. Celý postup si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.

Číst více
Stachelberg otevřen pouze do 10.7.2022. 1.7.2022

Stachelberg otevřen pouze do 10.7.2022.

Kvůli rekonstrukci silnice je muzeum Stachelberg otevřeno pouze do 10.7.2022 včetně. Poté bude přes letní prázdniny pevnost bohužel uzavřena. Pokud nás chcete navštívit, neodkládejte to. ;-) Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu!

Číst více
Jaký byl sraz vojenské techniky? 28.5.2022

Jaký byl sraz vojenské techniky?

Podle nás jednoznačně povedený! Spolku Vojenská vozidla Trutnov se podařilo opět dovézt velké množství vojenské techniky a nalákat tak mnoho návštěvníků. Kromě vozidel si návštěvníci mohli například prohlédnout souboj letadel Jak a Messerschmitt, projet se v BVP a dokonce i proletět vrtulníkem. Počasí nám vyšlo krásně, akorát kvůli silnějšímu větru došlo bohužel ke zpoždění příletu vrtulníku i leteckého souboje. Kdo si však počkal, nakonec se dočkal. :) My si akci letos užili a doufáme, že všichni ostatní také. Těšíme se snad zase za rok!

Číst více
Přípravy na sraz vojenské techniky 20.5.2022

Přípravy na sraz vojenské techniky

V posledních dnech v našem areálu probíhaly velké přípravy na sobotní sraz vojenské techniky. Objekty opevnění dostaly novou barvu a celý areál jsme posekali. Velké díky tady patří hlavně Mirkovi, Vlastovi a Pepovi, kteří si veškeré přípravy vzali na starost. Od středy 18. května pak už najíždí první vojenská vozidla, členové spolku Vojenská vozidla Trutnov a jejich kolegové z jiných spolků připravují samotnou akci. Vše dokumentují fotografie níže. Doufáme, že se na sraz těšíte stejně jako my!

Číst více
Renovujeme dieselagregát 2S 110 18.3.2022

Renovujeme dieselagregát 2S 110

Po novém roce byla také zahájena práce na dieselovém motoru Škoda 2S 110, což je podobný stroj, jako se požíval v pěchotních srubech pro výrobu elektrické energie. Kromě estetických změn bylo potřeba motor kompletně pretěsnit, některé jeho části rozebrat a vyčistit - například vstřikovací čerpadlo.

Číst více
Sraz vojenské techniky 17.3.2022

Sraz vojenské techniky

Po dvou letech u nás opět spolek Vojenská vozidla Trutnov pořádá 21. května sraz vojenské techniky. Už 7. ročník. Těšit se můžete na letecký souboj, projet se "Bévépéčkem" a dalšími vojenskými vozidly, nebo se proletět vrtulníkem. Kromě toho si také můžete zkusit paintball, dát si guláš z polní kuchyně, prohlédnout si polní nemocnici a samozřejmě mnoho dalšího. Samozřejmě budeme mít také otevřeno naše muzeum.

Číst více
2.4. OTEVÍRÁME! 15.3.2022

2.4. OTEVÍRÁME!

Již tuto sobotu, 2.4.2022, otevíráme muzeum Stachelberg. Je to už naše 30. sezóna. Poprvé jsme návštěvníky do pevnosti Stachelberg pustili již v roce 1993 a od té doby je zde každý rok provádíme. Celkem nás jich navštívilo více než půl milionu. Začali jsme u povrchového objektu T-St-S 73 „Polom“. Posléze jsme se zavrtali jako krtci pod zem, abychom Vám otevřeli část největšího podzemí československého pohraničního opevnění. V průběhu času se areál nadále rozrůstal i na povrchu. Pevně věříme, že většina návštěvníků od nás odcházela spokojena. A to nejen z důvodu toho, co u nás viděli, ale i proto, že se o ně starali dobré průvodkyně a průvodci. Letošní sezóna, ale bude trochu jiná, kratší. Zpřístupněno bude klasicky celé muzeum, podzemní prostory i lehké objekty. Probíhá však oprava silnice mezi Trutnovem a Prkenným Dolem. Z tohoto důvodu se k našemu muzeu dostanete pouze ze strany Trutnova a otevřeno budeme mít jen do 10. července. Doufáme, že využijete této příležitosti a podpoříte nás návštěvou. Těšíme se na vás!

Číst více
Máme originální lafetu k L1! 9.3.2022

Máme originální lafetu k L1!

Není žádným tajemstvím, že se snažíme získat originální výzbroj a výstroj na objekt T-S 81a. Bohužel, v současné době je šance na získání některých takových věcí téměř nulová. Třeba po lafetě pro dvojče těžkých kulometů (kdybyste náhodou o nějaké volné věděli, ozvěte se ;) ) pátráme přes rok a zatím absolutně bez úspěchu...

Číst více
Výroba a renovace exponátů 5.3.2022

Výroba a renovace exponátů

Po dokončení výroby zárubní pancéřových dveří jsme se pustili do další práce. Zárubně jsme ještě opatřili první vrstvou svrchní šedé barvy a pak hlavně začali s renovací vybavení, které se nám podařilo dříve získat.

Číst více
Nabízíme k prodeji vzduchotechniku 16.2.2022

Nabízíme k prodeji vzduchotechniku

V minulosti jsme na pěchotní srub T-S 81a dovezli z končící továrny několik kusů různých částí vzduchotechniky. Bylo to v době začátků naší činnosti na opevnění a mysleli jsme si, že se nám budou hodit. Po obnovení činnosti na tomto objektu v minulém roce jsme došli k závěru, že se nám v místnosti ubikace mužstva vzduchotechnika jen motá a v budoucnu ji my nepoužijeme. Nechceme ji však hned hodit jen tak do šrotu, protože se ještě může někomu hodit. Nabízíme ji proto kompletně celou k prodeji za rozumnou cenu - cenu šrotu :-). V případě zájmu o vzduchotechniku nás kontaktujete zde, cenu nabídněte. K vyzvednutí je na objektu T-S 81a.

Číst více
Co se u nás dělo v roce 2021 31.12.2021

Co se u nás dělo v roce 2021

Rok 2021 pro nás nebyl vůbec lehký. Kvůli současné situaci jsme nemohli mít otevřeno v celém rozsahu naší otevírací doby a naše průvodkyně, průvodci i návštěvníci museli dodržovat protiepidemiologická nařízení. Přesto nás navštívilo poměrně velké množství turistů, za což jsme velmi vděční, a nakonec byl tak tento rok poměrně úspěšný. I my jsme nezaháleli a pracovali na rozvoji muzea. Pár nejdůležitějších věcí si můžete prohlédnout v tomto přehledu. Zobrazení 73

Číst více
Vyrábíme zárubně pancéřových dveří 26.12.2021

Vyrábíme zárubně pancéřových dveří

Nedávno jsme zveřejňovali příspěvek o výrobě pantů pro první pancéřové dveře a šupáků pro jejich zavírání. Jak jsme na konci avizovali, domlouvala se výroba i pantů pro druhé dveře. Sami jsme nečekali, jak rychle se situace vyvine. Milan i s jeho kolegy se do práce opřeli a neuvěřitelnou rychlostí nám je vyrobili.

Číst více
Vánoce na Stachelbergu 14.12.2021

Vánoce na Stachelbergu

Využijte poslední příležitosti v roce 2021 navštívit naše muzeum! Jako každý rok, máme i letos o vánočních prázdninách otevřeno. Navštívit nás můžete 25.-31. prosince. Vstupy do podzemí s průvodcem jsou vždy v 13:00.

Číst více