V listopadu a prosinci vypravujeme každou sobotu do podzemí jednu prohlídku od 13:00. 

Novinky

Renovace kanonu L1 9.12.2023

Renovace kanonu L1

Jak asi skoro všichni víte, díky neuvěřitelné podpoře mnoha z vás v rámci akce ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!" se podařilo našemu spolku v letošním roce zakoupit v podstatě kompletní pevnostní kanon L1 výrobního čísla 469. Kanon je sice až na drobnosti kompletní, od začátku jsme však věděli, že na něm bude potřeba provést mnoho práce, abychom ho dostali do ideálního stavu.

Číst více
Různé práce na T-S 81a 4.12.2023

Různé práce na T-S 81a

Kromě větších projektů, jako je osazení pancéřových dveří nebo výroba filtrovny, probíhají na T-S 81a i další různé rekonstrukční práce, nyní především v dolním patře. Ve strojovně jsme instalovali rám dieselagregátu a natřeli ho základovou i svrchní šedou barvou. Samotný motor jsme vyzvedli na vytvořené dřevěné konstrukci, očistili a natřeli ho ze spodní strany. Po nanesení druhé vrstvy barvy motor instalujeme na rám. Dále jsme v rohu strojovny vyčistili šachtu nad vrtem a dochované originální traverzy natřeli.

Číst více
Výroba filtrovny pro T-S 81a 25.11.2023

Výroba filtrovny pro T-S 81a

V poslední době se intenzivně věnujeme práci na objektu T-S 81a, abychom ho mohli zpřístupnit veřejnosti. Některé součásti výzbroje a výstroje máme již přípravné v depozitáři, nebo se pracuje na jejich renovaci. Podstatnou část původní výbavy však není reálně možné získat v originální podobě, jelikož se tyto součásti buď nedochovaly, nebo ani nebyly vyrobeny. Jedním z těchto prvků expozice je filtrovna.

Číst více
Osazení silnostěnných dveří 22.11.2023

Osazení silnostěnných dveří

Již na začátku léta tohoto roku jsme informovali o realizaci projektu ,,Zabezpečení kulturní památky v areálu tvrze Stachelberg" financovaným Nadací ČEZ. Hlavním cílem tohoto projektu je výroba a osazení 30mm tlustých dveří na objekt T-S 81a. Po výrobě, kterou popisuje dříve vydaný příspěvek, nyní přišel čas na betonáž zárubní dveří a samotné osazení dveří.

Číst více
Velké stěhování 30.10.2023

Velké stěhování

V sobotu 21.10. u nás proběhla poměrně velká pracovní akce. Na plánu bylo přestěhování mnoha těžkých věcí na objekt T-S 81a. Hlavní část nákladu tvořil dieselagregát, nádrž na chlazení agregátu a silnostěnné pancéřové dveře včetně zárubní. Kromě toho jsme ale přivezli i další ,,drobnosti", jako jsou trubky na vodoinstalaci, prkna na betonáž, traverzy na uložení hlavních nádrží na vodu atd.

Číst více
Podzimní prázdniny na Stachelbergu 23.10.2023

Podzimní prázdniny na Stachelbergu

Od pátku 27. října do neděle 29. října je pevnost Stachelberg otevřena. Budou na vás připraveni naši skvělí průvodci, kteří vás provedou hlubokým podzemím i lehkými objekty na povrchu. Těšíme se na vaši návštěvu!

Číst více
Zabezpečení pracovní štoly 2.10.2023

Zabezpečení pracovní štoly

Roku 2020 se nám podařilo zabezpečit vstup do pracovní štoly tvrze Stachelberg. Ten byl neustále zasypáván a hrozilo proto ucpání jediného vodorovného vstupu do našich podzemních prostor a tak i zabránění čerpání vody.

Číst více
Zrenovovali jsme posezení pro návštěvníky! 21.9.2023

Zrenovovali jsme posezení pro návštěvníky!

V roce 2021 jsme za hlavním objektem muzea, pěchotním srubem T-S 73, vybudovali úplně nové sezení pro návštěvníky. Sezení jsme připravovali na jaře, před začátkem hlavní sezony, a tak jsme bohužel neměli finanční zdroje na nákup kvalitních a pevných fošen. Proto jsme zakoupili obyčejná prkna. Ta svou roli dva roky bez problému plnila, časem se však ukázala jako nedostačující, příliš se začala prohýbat a uvolňovat. Rozhodli jsme se proto prkna vyměnit za kvalitnější fošny. Původně jsme chtěli zakoupit obyčejné 4 cm tlusté, nehoblované a sami si je ohoblovat. Pak nám ale vedení společnosti KASPER CZ nabídlo dřevo, které používají na výrobu vazníků - velmi kvalitní 4,5 cm tlusté hoblované sušené fošny. Společně jsme vybrali vhodnou šířku a pracovníci firmy nám pak i fošny nařezali na potřebnou délku. Dostali jsme tak sponzorským darem už předpřipravený materiál, díky čemuž jsme ušetřili finance i několik hodin práce. Této podpory si moc vážíme a děkujeme jednateli společnosti Ing. Davidu Kasperovi a výkonnému řediteli Ing. Aleši Říhovi za tuto významnou pomoc!

Číst více
Kanon je doma! 18.9.2023

Kanon je doma!

Po dlouhé době vám konečně přinášíme zprávu, na kterou asi mnoho z vás čekalo. Kanon L1 se nám podařilo dostat domů i konečně vyřešit veškerou administrativu! Trvalo to všechno delší dobu, než jsme původně čekali a objevilo se pár menších nečekaných problémů, ale hlavní je, že nakonec vše dobře dopadlo.

Číst více
Dostali jsme jídlo od EXPRES MENU! 11.9.2023

Dostali jsme jídlo od EXPRES MENU!

I v roce 2023 nás společnost EXPRES MENU podpořila darováním kvalitních jídel v celkové hodnotě 5 000,-. Díky tomu můžeme poskytnout dobrovolníkům pracujícím na pevnosti k obědu zdravá a chutná jídla. Vážíme si této každoroční podpory!

Číst více
Pracujeme na oplechování T-S 81a 29.8.2023

Pracujeme na oplechování T-S 81a

V poslední době nezveřejňujeme nové příspěvky tak často, jak jste u nás zvyklí. Je to z toho důvodu, že práce, které momentálně věnujeme čas, je poměrně zdlouhavá a výsledky se rýsují pomalu. Kromě toho jsme se také museli věnovat běžné sezónní údržbě, jako je například sečení trávy v celém areálu. A na tom asi není moc nic zajímavého. :) Dále také řešíme administrativu ohledně pevnostního kanonu a připravujeme nové projekty, které budeme prezentovat později.

Číst více
Informace k akci ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!" 8.7.2023

Informace k akci ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!"

V první řadě bychom se chtěli omluvit, že jsme dlouho neinformovali ohledně našeho projektu ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!". Věřte nebo ne, je s tím práce až nad hlavu. :) Každopádně teď už máme konečně co nového vám říct!

Číst více
Silnostěnné pancéřové dveře na T-S 81a 28.6.2023

Silnostěnné pancéřové dveře na T-S 81a

Po dvou úspěšných projektech financovaných Nadací ČEZ, v rámci kterých jsme vyrobili a osadili celkem 6 nových panelů naučné stezky Opevněné Trutnovsko, se v letošním roce Nadace ČEZ rozhodla podpořit náš projekt s názvem ,,Zabezpečení kulturní památky v areálu tvrze Stachelberg". Hlavním cílem tohoto projektu je výroba a osazení 30mm pancéřových dveří na objekt T-S 81a.

Číst více
Osadili jsme zvon pro těžký kulomet 15.5.2023

Osadili jsme zvon pro těžký kulomet

Před nedávnou dobu jsme informovali, že jsme si nechali vyrobit repliku zvonu pro těžký kulomet na objekt T-S 81a. Samozřejmě jsme nechtěli, aby zvon dlouho někde ležel a v podstatě hned po dokončení začali plánovat, co s ním dále. V první řadě bylo nutné vyřešit, čím vyplníme prostor mezi plášti. Repliky zvonů, které se touto technologií vyráběly. jsou vyplněny buď klasickým betonem, nebo montážní pěnou. Ani jeden materiál nám však nepřipadal ideální.

Číst více
Sraz vojenské techniky 2023 13.5.2023

Sraz vojenské techniky 2023

Po roce u nás opět spolek Vojenská vozidla Trutnov pořádá 20. května sraz vojenské techniky, už 8. ročník. Těšit se můžete na jízdy historickými vojenskými vozidly a proletět se vrtulníkem. Kromě toho si také můžete zkusit paintball, dát si guláš z polní kuchyně, prohlédnout si Tatry z Rallye Dakar, představení složek integrovaného záchranného systému a mnoho dalšího. Samozřejmě budeme mít také otevřeno naše muzeum.

Číst více
Budeme mít originální pevnostní kanon! 12.5.2023

Budeme mít originální pevnostní kanon!

Dnes po 90 dnech od spuštění skončila sbírka na návrat pevnostního kanonu zpět domů. Jeden z největších projektů našeho spolku... Rádi bychom vše zhruba shrnuli a poděkovali vám za pomoc.

Číst více
Výroba zvonu pro těžký kulomet 25.4.2023

Výroba zvonu pro těžký kulomet

Při prvním pohledu na objekt T-S 81a musí být každému jasné, že na jeho střeše něco chybí. Tou chybějící věcí je pancéřový zvon. Součást snad každého pěchotního srubu a nezbytný prvek pro větší rekonstrukční práce na objektu. Bez něj by bunkr nikdy nevypadal dokončeně, hrozilo by vniknutí do interiéru nezvanými návštěvníky a také by skrz šachtu pro zvon dále zatékalo. Tento problém jsme tak museli začít už při zahájení prvních investic do objektu řešit.

Číst více
Nové informace a fotografie kanonu L1 11.4.2023

Nové informace a fotografie kanonu L1

Jelikož jsme společně překročili ve sbírce ,,Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!" hranici tři čtvrtě milionu, to znamená 75% z cílové částky kampaně, plníme svůj slib a zveřejňujeme informace a fotografie kanonu, který máme možnost vrátit do České republiky.

Číst více
Velikonoce na Stachelbergu 4.4.2023

Velikonoce na Stachelbergu

O Velikonocích bude mít muzeum Stachelberg otevřeno od pátku 7. dubna do neděle 9. dubna. Prozkoumejte největší pevnost československého pohraničního opevnění a zároveň návštěvou podpořte partu nadšenců, která se o ni stará!

Číst více
Otevíráme! 26.3.2023

Otevíráme!

V dubnu zahajujeme turistickou sezónu muzea Stachelberg a my vás zveme na otvíračku. Otevřeno budeme mít každý víkend od 10:00 do 17:00. Návštěvou podpoříte naši dobrovolnickou činnost. Těšíme se na vaši návštěvu!

Číst více
Dostaňme pevnostní kanon zpět domů! 11.2.2023

Dostaňme pevnostní kanon zpět domů!

Už několik let se snažíme v zahraničí najít a získat pro naše muzeum velmi cenný exponát – originální pevnostní kanon vyráběný Škodovými závody. Aktuálně se nám vyskytla naprosto jedinečná příležitost ho zakoupit od sběratele ze zahraničí – jedná se o nečekanou a časově omezenou nabídku. Rádi bychom tak zbraň L1 zakoupili a vrátili do své vlasti, České republiky, kam také skutečně patří.

Číst více
Rok 2022 na Stachelbergu 31.12.2022

Rok 2022 na Stachelbergu

V roce 2022 naše muzeum tvrdě zasáhla nucená uzavírka z důvodu opravy silnice. Především díky podpoře Královehradeckého kraje, města Trutnov, města Žacléř, Nadaci ČEZ a mnoha dalších institucí to ale nakonec vlastně vůbec nebyl špatný rok. Podařilo se nám uskutečnit i rozjet několik zajímavých projektů. Další dva velké projekty, na kterých se nyní pracuje, pak zveřejníme v první polovině roku 2022.

Číst více
Repliky elektroinstalačního materiálu 23.11.2022

Repliky elektroinstalačního materiálu

V objektech těžkého opevnění byla rozvedena elektrická energie. Sehnat ale v dnešní době originální součásti elektroinstalace, jako třeba světla, vypínače a krabičky, je téměř nereálné. Pár kusů se sice výjimečně objeví, ale nakoupit potřebný počet stejných kusů pro jeden bunkr je téměř nereálné. Vzhledem k tomu, že chceme mít na objektu T-S 81a elektroinstalaci rozvedenou pokud možno přesně tak, jak by měla podle archivních dokumentů být, rozhodli jsme se pro výrobu replik. Elektroinstalaci pro jeden objekt dodávala vždy jedna firma, kdybychom v něm tak měli mix sice originálních, ale různorodých krabiček a vypínačů, nepůsobilo by to podle našeho mínění příliš dobře.

Číst více
Mimořádně otevíráme! 13.11.2022

Mimořádně otevíráme!

Vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli pro vás mimo standartní listopadovou otevírací dobu otevřít ještě o prodlouženém víkendu 17.-20. listopadu.

Číst více
Osadili jsme střílnu pro dvojče TK 7.11.2022

Osadili jsme střílnu pro dvojče TK

O posledním říjnovém pátku a sobotě se u nás na bunkru konala větší pracovní akce. Hlavní cíl byl jasný. Vybourat starou střílnu pro dvojče těžkých kulometů a osadit novou. Kromě toho ale také uklizení okolí objektu T-S 81a a nařezání dřeva na topení.

Číst více