Informace o objízdné trase na Stachelberg zde.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Expozice k zamyšlení

Ponořte se do historie v expozici muzea

Ve velkém bunkru (T-S 73) se kolem Vás začíná odvíjet kus československých dějin. Republika obklíčená Hitlerovým Německem a proti němu se na mapě zvedají linie našich pohraničních pevností. Na stěnách místností se střídají informace o opevnění s dramatickými událostmi jara a léta 1938 až po zářijovou mobilizaci naší armády. Pak mnichovská katastrofa. Tou ovšem dějiny nekončí. 

Expozice Vás přenáší do zahraničí, k vojenským jednotkám našeho druhého odboje. Jdete s nimi dramatickými událostmi přes leteckou bitvu o Francii a Anglii až k našemu armádnímu sboru na východní frontě a Slovenskému národnímu povstání. Vše prostřednictvím kvalitních obrazů, panelů, videoprojekce a více než stovky modelů vojenské techniky.

Poslední sál je symbolicky věnován Stachelbergu - na čele s obrovským plastickým stolem dokončené tvrze. Tady jsme měli bojovat, ale nestalo se. O to naléhavěji působí z expozice slova generála Ludvíka Svobody: "Nikdy nezapomeňte, jak lehce jsme svobodu ztratili a jak těžce a za cenu velikého úsilí a velikých obětí jsme ji získávali zpět."